50 bin kişiye daha gıda yardımı yapılacakPazartesi, 28 Aralık 2020

50 bin kişiye daha gıda yardımı yapılacakÇalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlar Ajansı (ASP) aracılığıyla Yoksullar İçin Avrupa Destek Fonu tarafından eş finansman desteği verilen Gıda ve / veya Temel Malzeme Desteği Operasyonel Programı 3.1. Covid-19 Salgını Koşullarında Sıcak Öğle Yemeği Prosedürü kapsamında 2021 Ocak ayının başından itibaren yaklaşık 50 bin kişinin desteklenmesi bekleniyor. Belediyelerin ve belediyelere bağlı yerleşim birimlerinin Gıda ve / veya Temel Malzeme Desteği Operasyonel Programı kapsamında proje başvuruları için ilk aşama Aralık ayı sonunda bitiyor.

İkinci aşama proje başvuruları, 1 Ocak - 31 Ocak 2021 döneminde gerçekleştirilecek.

Programın Yönetim Otoritesi ASP'nin Gıda ve / veya Temel Malzeme Desteği Operasyonel Programı bütçesini yeniden müzakere etme hakkını aldığı Bakanlar Kurulu kararı sayesinde yardıma muhtaç kişilere sıcak öğle yemeği sağlanması mümkün oldu. Covid-19 Salgını Koşullarında Sıcak Öğle Yemeği Prosedürü, Avrupa Destek Fonu ve devlet bütçesinden finanse ediliyor.

Ek kaynaklar, Avrupa Birliği'nin Covid-19 pandemisinin neden olduğu krizin etkilerinin üstesinden gelmeyi destekleyen girişimi kapsamında sağlandı.

Ek hedef grupların bir parçası olarak Gıda ve / veya Temel Malzeme Desteği Operasyonel Programı kapsamında zor durumda bulunan 5 800 kişi daha temel gıda ürünleri içeren yardım paketleriyle desteklenecek. Toplam 138 ton gıda ürünü dağıtımına Ocak 2021'de başlanacak. Tespit edilen düşük gelirli veya zor durumda olan kişiler, yardım edilecek gruplara dahil edilecek.


DİĞER HABERLER