80’lerin Çocuklarına Selam Olsun!Çarşamba, 11 Mayıs 2022

80’lerin Çocuklarına Selam Olsun!

“Her şeyin en güzeli, en eskisi değil midir?
En güvenilen kimselerin o en eski dostlar en rahat okunanların, eski yazarlar ya da en lezzetlisinin hep en çok yıllanan şaraplar olması gibi…”
Nilsu Emre, çeşitli zamanlarda yazdığı makalelerinden ve sosyal medyada yer alan nostaljik paylaşımlarından derlediği “Eski Zaman Pikapçısı” kitabı ile okuyucularını geçmiş zamanda bir yolculuğa çıkartırken; geçmişi her zamankinden daha çok anar olduğumuz şu günlerde yitirilen ortak değerlere de ışık tutmayı umuyor.

Mythos Kitap tarafından basılan deneme türündeki kitap, birbirinden değerli 8 bölümden oluşuyor. Daha çok gezi yazıları ve şehir rehberleriyle tanınan yazarın 1925 yılı İstanbul’unda okuyucuyu hayali bir yolculuğa çıkardığı bölüm, belki de bu yüzden özellikle dikkate değer…

Nilsu Emre Kimdir?

1978’de İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi'nde Mütercim Tercümanlık Bölümü'nü; Galatasaray Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansını bitirdi. Gerek lise yıllarında gerek üniversite yılları ve sonrasında yazmak hep hayatının bir parçası oldu; okudu, yazdı ve çeşitli tercümeler yaptı. Anne ve babasından yadigâr kalan eski gazete ve dergi koleksiyonlarıyla efemeraya merak sardı. Makaleleri çeşitli dergilerde ve nostaljik bloglarda yer aldı. 2020’de “Eren İle Selin’in Gezi Takvimi” ve 2021’de “Bekle Bizi Almanya” kitapları yayımlandı. Yazdığı nostaljik makaleler, yakın tarih dergilerinde ve sosyal medya hesaplarında büyük ilgi gördü.

Çocukluğu 80’lerin “sıcak mahalle ortamında” geçen Emre, “Eski Zaman Pikapçısı” kitabıyla o günlerin her an daha fazla özlenen detaylarını ve samimiyetini bizlere bir kez daha yaşatmayı umuyor.


DİĞER HABERLER