AB adına Kazakistan’daki duruma ilişkin bir bildiri yayımlandıPazartesi, 10 Ocak 2022

AB adına Kazakistan’daki duruma ilişkin bir bildiri yayımlandı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kazakistan’daki duruma ilişkin AB adına bir bildiri yayınladı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığının da resmi web sitesinde yayınladığı bildiri metninde şu ifadeler yer aldı: “Genişletilmiş Ortaklık ve İş Birliği Anlaşması'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte Avrupa Birliği ve bölgede istikrar için önemli bir ortak olan Kazakistan'da barışçıl protestoların ardından patlak veren şiddet olaylarından endişe duyuyoruz.

Çok sayıda can kaybından derin üzüntü duyuyoruz ve yaygın şiddet eylemlerini şiddetle kınıyoruz. Gerginliğin daha fazla tırmanmasını önlemek, şiddete teşvikten kaçınmak, sürekli ölçülü davranmak ve isyanları başka amaçlar için kullanmaktan kaçınmak önemlidir.

Krizin barışçıl bir şekilde çözülmesine yardımcı olmaya hazırız. Askeri destek veren ülkelerin, Kazakistan'ın egemenliğine ve bağımsızlığına ve tüm vatandaşların temel haklarına saygı göstermelidir.

Kazak makamlarını, başta örgütlenme, ifade ve medya özgürlüğü olmak üzere vatandaşlarının insan haklarına ve temel özgürlüklerine saygı da dahil olmak üzere bu zor zamanda taahhütlerini yerine getirmeye çağırıyoruz”.


DİĞER HABERLER