AB Başsavcısı Kövesi resmen görevine başladıSalı, 29 Eylül 2020

AB Başsavcısı Kövesi resmen görevine başladıAvrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, dün AB Başsavcısı ve Avrupa Kamu Savcılığında görevli diğer savcıların yeni görevlerine resmen başladıklarını duyurdu.

Geçen yıl 16 Ekim'de yapılan ortak anlaşma ile Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi, Laura Kövesi'yi AB'nin ilk başsavcısı olarak atadı. Bu yıl 27 Temmuz'da alınan kararla AB Konseyi ilk AB savcılarını atadı.

Avrupa Savcılığının faaliyetlerinin resmen başlangıcı dolayısıyla dün AB Adalet Divanında açılış duruşması yapıldı. Savcılar, AB'nin yararına tamamen bağımsız olarak görevlerini yerine getireceğine, dış bir güçten talimat istemeyeceğine ve kabul etmeyeceğine, savcılığa sunulan herhangi bir bilgiyle ilgili olarak gizlilik yükümlülüğüne uyacağına yemin ettiler.

Avrupa Savcılığı, ortak mali çıkarlara (dolandırıcılık, yolsuzluk, 10 milyon avrodan fazla sınır ötesi KDV dolandırıcılığı) karşı suç işleyenleri soruşturmak, kovuşturmak ve yargıya sevk etmekle görevli bağımsız bir AB kurumu. Avrupa Savcılığı, AB ülkelerinin yetkili mahkemeleri nezdinde soruşturma ve kovuşturma yapacak ve savcının işlevini yerine getirecek. Avrupa Savcılığının merkezi Lüksemburg'da bulunuyor.

Şimdiye kadar AB Savcılığına Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, Estonya, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz ve Romanya olmak üzere 22 AB ülkesi katıldı.


DİĞER HABERLER