AB: Bulgaristan'ın Şengen'e katılması için ek koşullar öne sürülmesi adil değilSalı, 07 Şubat 2023

AB: Bulgaristan'ın Şengen'e katılması için ek koşullar öne sürülmesi adil değil

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefkovic, bazı üye ülkelerin, Bulgaristan'ın Şengen'e katılması için ek koşullar öne sürmesinin adil olmadığını, bu ülkenin katılım için gerekli koşulları sağladığını söyledi.

Sefkovic, AB ülkelerinin Birlik işlerinden sorumlu bakanlarının, 9-10 Şubat'ta yapılacak olağanüstü AB Liderler Zirvesi öncesinde yaptığı toplantının ardından AB dönem başkanı İsveç'in Avrupa Bakanı Jessika Roswall ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Sefkovic ve Roswall, sözlerine, Türkiye'de meydana gelen, Kahramanmaraş merkezli depremler için başsağlığı ve destek mesajlarıyla başladı. Her iki yetkili de 13 AB üyesi ülkenin arama kurtarma çalışmalarına destek vereceğini anımsattı.

Bir gazetecinin, Bulgaristan'ın Avrupa'daki vizesiz seyahat bölgesi Şengen'e katılmasına Avusturya ve Hollanda'nın karşı çıktığını anımsatması üzerine Sefkovic, hem Bulgaristan hem de aynı durumla karşı karşıya olan Romanya'nın, Şengen'e katılmak için gerekli koşulları karşıladığının altını çizdi.

Sefkovic, bu ülkelerin önüne ek koşullar çıkarılmasının adil olmadığını kaydetti.

- Sınırlara duvar örme

Basın toplantısında, birden fazla ülkenin, dış sınırların korunmasında duvar örme seçeneğini sunması konusu da gündeme getirildi.

Sefkovic, yanıt olarak AB finansmanının, gözetim sistemlerinin kurulumu, bakımı, Frontex'in kullanımına sunulacak ekipmanın satın alınması, sınır geçiş noktalarının yenilenmesi veya genişletilmesi, sınır muhafızlarının eğitimi ve acil durum planlamasının desteklenmesi gibi çok çeşitli önlemler için uygun olduğunu düşündüklerini belirterek, duvar seçeneğini desteklemediklerini ifade etti.


DİĞER HABERLER