AB, Covid-19 aşı sertifikalarına 9 aylık geçerlilik süresi getirdiPazartesi, 17 Ocak 2022

AB, Covid-19 aşı sertifikalarına 9 aylık geçerlilik süresi getirdi

1 Şubat'tan itibaren Avrupa Birliği’nde (AB) Covid-19 aşı sertifikalarının geçerliliğine ilişkin yeni kurallar yürürlüğe girecek. 9 aydan eski olanlar, AB ülkelerine seyahat etmek için kullanılamayacak.   

Takviye doz aşı olmayanlar daha önce olduğu gibi negatif sonuçlu PCR test raporu veya Covid-19 hastalığını geçirip iyileştiğini gösteren belge ibraz ederek seyahat edebilecekler.

Aşı sertifikalarının geçerliliği konusunda ülkeler arasında büyük farklılıklar olduğu için yeni kurallar kabul edildi. Şimdi konu seyahat olduğunda aşı sertifikalarının geçerlilik süresi tüm ülkeler için aynı olacak.

Pratikte bunun anlamı şudur: Dokuz aydan daha önce aşılanmış olup takviye doz aşı almadıysanız, 1 Şubat'tan sonra başka bir AB ülkesine seyahat ederseniz, kontrol edildiğinde aşı sertifikanızın süresinin dolmuş olduğu bildirilecek ve geçerli bir negatif sonuçlu PCR test raporu sağlamanız gerekecek.

Bu, aşısız sayılacağınız anlamına gelmez, ancak aşı sertifikanız 9 aydan eskiyse seyahat için kullanılamaz.

Avrupa Komisyonunda yapılan açıklamada, “Birincil aşılamadan sonra verilen sertifikaların dokuz aylık geçerlilik süresi, AB içinde seyahat planlarken güvenlik sağlayacaktır. Ayrıca devletleri ve vatandaşları ek dozlar uygulamaya teşvik edecektir” denildi.

Şu an için üçüncü doz aşıdan sonra verilen sertifikaların belirli bir geçerlilik süresi olmayacak, çünkü güçlendirici aşılamadan sonra korumanın ne kadar sürdüğüne dair hala bilimsel bir kanıt yok.

Daha önce olduğu gibi ayrı ayrı ülkeler, restoranlara, müzelere veya diğer halka açık yerlere erişim gibi dahili amaçlarla kullanıldığında Covid-19 sertifikalarının geçerlilik süresini kendileri belirleyebilecekler.

Ancak Brüksel, kaosa yol açmamak için ülkeleri iç kuralları getirirken aşı sertifikasının yeni geçerlilik süresini dikkate almaya çağırıyor.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Christian Wigant, şunları söyledi: “Üye devletler tarafından alınan önlemleri yakından takip etmeye devam ediyor ve onları koordineli eylemde bulunmaya çağırıyoruz. Covid-19 sertifikasının AB genelinde aşı sertifikası, negatif sonuçlu PCR test raporu veya Covid-19 hastalığını geçirip iyileştiğini gösteren belge olmak üzere tüm formlarında işe yaradığı kanıtlandı. Covi-19’un yeni varyantı hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğumuzda ülkelerin buna ilişkin tedbirlerini daha iyi koordine edeceğiz”.

Daha önce olduğu gibi aşılama sonrası sertifikaların geçerlilik süresi belgelerde belirtilmeyecek.

Bunun yerine 1 Şubat'tan itibaren dijital sertifikaları doğrulamak için kullanılan tüm mobil uygulamalar uyarlanacak. Aşı tarihi 9 ay veya 270 günden eski ise doğrulama için kullanılan mobil uygulama sertifikanın süresinin dolduğunu gösterecek.

Ülkemizde halihazırda takviye doz aşı olan yaklaşık 500 000 kişi var, onlar için 1 Şubat'tan sonra AB'ye seyahat kurallarında herhangi bir değişiklik olmayacak.

Bulgaristan’da dijital aşı sertifikasının süresi sınırsızdır.


DİĞER HABERLER