AB destekli bir projeyle Romanların yüksek öğrenim görmeleri desteklenecekCuma, 07 Ocak 2022

AB destekli bir projeyle Romanların yüksek öğrenim görmeleri desteklenecek

Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Roman kökenli gençler 2014-2020 Dönemi Akıllı Büyüme İçin Bilim ve Eğitim Operasyonel Programı kapsamında ve devlet bütçesinden sağlanacak 7 milyon levalık finansman ile yüksek öğrenim görmeleri için desteklenecek.

Okullar ve sivil toplum kuruluşları (STK), yüksek öğretim kurumlarıyla ortaklaşa olarak savunmasız gruplardan gençleri yüksek öğrenimi tamamlamaya teşvik etmek için değeri 100 000 ile 195 583 leva arasında değişen proje başvurusu yapabilirler. Projelerin azami süresi 18 ay olup, en geç 31 Aralık 2023 tarihine kadar tamamlanmış olmalıdır.

Belgelerin teslimi için son tarih 5 Nisan 2022 saat 17.30'dur.

Proje teklifleri yalnızca https://eumis2020.government.bg/ adresindeki İSUN 2020 sistemi üzerinden elektronik olarak gönderilebilir. Kağıt ortamda yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Operasyonel Programınca sağlanan parayla savunmasız durumdaki lise ikinci kademe öğrencilerine destek verilecek. Bununla öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için zorunlu ve ek lise bitirme sınavlarını ve üniversiteye giriş sınavlarını başarıyla geçmeleri hedeflenmektedir.

Lise mezunları, üniversiteye başvuru ve sınav giriş ücretleri, seyahat ve konaklama masrafları için destek alabilirler.

Proje kapsamında gerektiğinde üniversitelere kabul edilen öğrencilerin ilk akademik yıl için dönem ücretleri ve yurt konaklama giderleri karşılanacaktır. Üniversite birinci sınıf öğrencilerine üniversite topluluğuna uyum sağlamalarına ve sosyalleşmelerine yardımcı olacak mentorlar da sağlanabilir.


DİĞER HABERLER