AB dışından yüksek vasıflı uzmanların gelmesini kolaylaştırıldıCumartesi, 21 Ocak 2023

AB dışından yüksek vasıflı uzmanların gelmesini kolaylaştırıldı

Halk Meclisi, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerin vatandaşları olan yüksek vasıflı işçilerin Bulgaristan’da işgücü piyasasına erişimini kolaylaştırdı. Bu, AB Mavi Kart sahibi olunmasıyla ilgili olarak Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı tarafından sunulan İşgücü Göçü ve İşgücü Hareketliliğine ilişkin Kanunu’nda değişiklikler yapan kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilip yasalaşmasıyla mümkün oldu.

Bir mavi kart alabilmek için artık üçüncü ülke çalışanının yüksek mesleki niteliklere sahip olması gerekli olacak: yüksek öğrenim veya bilgi, beceri ve mesleki yeterlilik (mesleki deneyim) sahibi olunduğunu gösteren resmi bir belge.

Çalışanın iş sözleşmesinde belirtilen brüt aylık maaşının Bulgaristan'daki ortalama maaşın en az 1,5 katı olması gerektiğine dair kanun hükmü kaldı.

Milletvekilleri, daha önce olduğu gibi 12 ay olan iş sözleşmesinin süresini 6 aydan kısa olmayacak şekilde kısalttı. Yüksek vasıflı işlerde çalışan AB Mavi Kart sahibi, ilk 12 ayı boyunca kartın verildiği koşulları karşılayan faaliyetleri yalnızca Bulgaristan topraklarında gerçekleştirebilir. Şimdiye kadar bu süre iki yıldı.

Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı, kanun teklifinin gerekçesinde yasal değişikliklerin yerli işletmeleri desteklediğini belirtiyor. Meclis Genel Kurulu’nda yapılan tartışmalar sırasında ittifaktan milletvekili Nadejda Yordanova, işletmelerin 11 000'den fazla profesyonele ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Üçüncü ülkelerden yüksek mesleki niteliklere sahip çalışanları çekmek için daha çekici ve etkili bir programın uygulanması, ekonominin bir dizi sektöründeki yüksek nitelikli personel eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacak ve Bulgaristan'ı rekabetçi bir iş ortamı olarak konumlandıracak”.


DİĞER HABERLER