AB Komiseri Kyriakidou, yeşil sertifika uygulamasını destekliyorCuma, 22 Ekim 2021

AB Komiseri Kyriakidou, yeşil sertifika uygulamasını destekliyor

Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komiseri Stella Kyriakidou, Sağlık Bakanı Stoyço Katsarov ile gerçekleştirdiği video konferans görüşmesi sırasında Bulgaristan'da Covid-19 salgınının gelişiminden duyduğu endişeyi dile getirdi.

AB Komiseri, Bulgaristan'a Covid-19'un yayılmasını kontrol etmek için koordineli yardım sağlayacak AB’nin sivil koruma mekanizmasının etkinleştirilmesini önerdi. Kyriakidou, 21 Ekim'den itibaren bir dizi halka açık kapalı yer ve mekanlara girişler ve etkinliklere katılmak için “yeşil sertifika" zorunluluğu getiren hastalığı kontrol etmek için ek anti-salgın önlemleri desteklediğini belirtti. AB Komiseri, “Ana ortak hedefimiz Bulgaristan'da aşılama oranını artırmak olmalıdır” diye kaydetti.

Bakan Katsarov, “Aşılanan vatandaşların sayısı hala az. Yeşil sertifika şartının getirilmesinin ülkemizde aşılama oranını artırması muhtemeldir. Sofya’daki büyük hastanelerin önünde Covid-19'a karşı aşı olmak için bekleyen vatandaşların kuyruk oluşturduğunu gördüm” dedi.

Bakan ve AB Komiseri Kyriakidou, Bulgaristan'daki salgın durumuyla ilgili tartışmayı önümüzdeki hafta yapılacak bir toplantıda sürdürmeyi planlıyorlar.


DİĞER HABERLER