ABD, 2021'de Bulgaristan'da ciddi yolsuzluk ve önemli insan hakları sorunları tespit ettiPerşembe, 14 Nisan 2022

ABD, 2021'de Bulgaristan'da ciddi yolsuzluk ve önemli insan hakları sorunları tespit etti

ABD Dışişleri Bakanlığının Bulgaristan hakkındaki 2021 yıllı için insan hakları raporu ciddi yolsuzluk ve önemli insan hakları sorunlarının olduğunu tespit etti.

Rapor, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın bir basın toplantısında dünyadaki insan haklarının durumuna ilişkin incelemede varılan ana sonuçları tanıtmasının ardından ABD hükümetinin internet sitesinde yayınlandı.

Bulgaristan için önemli insan hakları sorunları hakkında varılan sonuçlar, aşağıdakilere ilişkin güvenilir raporları içermektedir: toplanma özgürlüğü hakkının kötüye kullanılması dahil polis şiddeti; keyfi tutuklamalar; yargının bağımsızlığına ilişkin ciddi sorunlar; ifade özgürlüğüne ciddi kısıtlamalar; medya kuruluşları üzerinde kurumsal ve siyasi baskı dahil gazetecilere yönelik şiddet ve şiddet tehditleri; ciddi yolsuzluk belirtileri; Romanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık; çocuklara yönelik şiddet veya şiddet tehditlerini içeren suçlar.

Analiz raporu, yetkililerin insan haklarına karşı ve yolsuzluk suçları işleyen yetkilileri kovuşturmak ve cezalandırmak için adımlar attığını, ancak hükümetin eylemlerinin yetersiz olduğunu ve cezasız kalmanın sorun olmaya devam ettiğini belirtir.

 43 sayfalık rapor, çeşitli alanlardaki belirli konulara değiniyor. Gözaltı yerlerindeki şiddet vakaları, oradaki kötü koşullar, 2020’de başlayan hükümet karşıtı protestolar sırasında yaşanan şiddet vakalarının ardından ceza verilmemesi ve mülteci merkezlerinde, özellikle çocuklar için olan yerlerde kötü koşullar anlatılıyor.

Basın özgürlüğü konusuna gelince, raporda 2020 yaz aylarındaki protestolar sırasında gazeteci Dimitır Kenarov'un dövüldüğü olaya ilişkin soruşturma başlatılmaması ve (o zaman geçici) İçişleri Bakanı Boyko Raşkov'un verdiği bir röportajdan sonra BTV’nin sabah kuşağı programının sunucuları Bilyana Gavazova ve Zlatimir Yovçev'i hakkında kullandığı “Eğer BTV’nin sahibi olsaydım, Bilyana Gavazova ve Zlatimir Yovçev'i işten çıkaracaktım” ifadeleri de dahil olmak üzere birçok önemli davadan söz ediliyor.

Bu yılki rapor, dünya çapında yaklaşık 200 ülke ve bölgeyi kapsıyor.


DİĞER HABERLER