ABD, Bulgaristan'ı Vizesiz Seyahat Programı’na dahil etmeyi düşünüyorÇarşamba, 27 Ekim 2021

ABD, Bulgaristan'ı Vizesiz Seyahat Programı’na dahil etmeyi düşünüyor

Reuters Haber Ajansının bildirdiğine göre, ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, ABD'nin 90 Gün Vizesiz Seyahat Programı’na dört ülkeyi dahil etmeyi düşündüğünü söyledi.

Mayorkas, dün düzenlenen Turizm Endüstrisi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Aklımızda programa katılmaya aday dört ülke var: İsrail, Bulgaristan ve Romanya” dedi.

Bakan, “Bu programa çok odaklandık” diye kaydetti ve programın ekonomik ve güvenlik açısından önemli avantajlar sunduğunu vurguladı.

Amerikan Turizm Derneği İcra Müdürü Roger Dow, “Eylül ayında ABD, Hırvatistan'ı programa dahil etti” dedi. Hırvatistan'ın ABD ekonomisine 100 milyon dolar kazandırdığına dikkat çeken Dow, “Bu ülkelerden herhangi birini programa dahil ettiğimizde turizmde bir patlama yaşanıyor” diye ekledi.

Şubat ayında Mayorkas, AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson ile görüştü ve ikili, sözüm ona yolcu rezervasyon verilerine ilişkin AB-ABD anlaşmasını sürdürmeye ve ABD’nin Vizesiz Seyahat Programı’na dahil olma kriterlerine ulaşmaları yönünde Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya ile çalışmaya yönelik kalıcı bir ilgi duyduklarını dile getirdiler.

ABD programına katılabilmesi için aday bir ülkenin terörle mücadele, idari kolluk uygulamaları, yasa dışı göçe yönelik idari kolluk uygulamaları, belge güvenliği ve sınır yönetimi ile ilgili gereksinimleri karşılaması gerekir.

Şu ana kadar programa 40 ülke dahil oldu.


DİĞER HABERLER