AB’den sosyal ödemeler ve Ukraynalı mültecileri desteklemek için 55 milyon avroPazartesi, 19 Eylül 2022

AB’den sosyal ödemeler ve Ukraynalı mültecileri desteklemek için 55 milyon avro

Avrupa Komisyonu, yaptığı açıklamada Bulgaristan’a sosyal yardım ödemeleri için Avrupa Sosyal Fonu aracılığıyla 55 milyon avro ödenek ayrılacağını duyurdu.

18,6 milyon avro, hassas grupların gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak. Ukraynalı mülteciler de bunlardan faydalanabilecekler. Onlar, kuponlarını çocuklar için yiyecek, giyecek ve okul malzemeleri ve diğer temel ihtiyaçlar için değiştirebilecekler.

36,4 milyon avro da işleri korumaya ve engelliler için bakım hizmetlerini iyileştirmeye yönlendirilecek. Bunların 23,8 milyon avrosu (yaklaşık 2/3), Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kaçan 9000 kişinin Bulgaristan’ın işgücü piyasasına entegre olmalarına yardımcı olan "Dayanışma Projesi"ni destekleyecek. Proje ayrıca psikolojik destek, kariyer rehberliği ve istihdam danışmanlığı hizmetleri de sunmaktadır.

Küçük bir kısmı REACT-EU mali yardım mekanizması yoluyla uyum fonlarından sağlanan para, AB'nin Pandemiden Toparlanma Planı kapsamında geliyor. Programın ana bölümü olan Ulusal Toparlanma ve Sürdürebilirlik Planı’na göre, Bulgaristan hala hükümetin talep ettiği 1,37 milyar avroluk ilk ödemenin onayını bekliyor.

Bulgaristan hükümetinin verilerine göre, ülkede 21 000'i devlete ait sosyal tesislerde barınan ve geri kalanı kiralanan evlerde kalan 85 483 Ukraynalı mülteci var.

Mülteciler Ajansı Başkanı Mariana Toşeva’nın verdiği bilgiye göre, Bulgaristan'da 5 binin altında Ukraynalı mülteci çalışıyor.

Ağustos ayının sonunda Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'ın Covid-19 önlemlerinin maliyetlerini karşılamak için başka bir sosyal program kapsamında 460 milyon avroluk bir borç talep ettiğini duyurdu.

Bu mali kaynaklar, 2020’de Covid-19 salgını sırasında AB ülkelerinde uygulanan sosyal önlemleri desteklemek için oluşturulan SURE (Acil Durumda İşsizlik Risklerini Azaltmak için Avrupa Geçici Destek Aracı) finansal aracı kapsamında sağlandı.


DİĞER HABERLER