Acil durum ihbarları, Acil Yardım Merkezlerine 5 -10 saniyede iletilecekPerşembe, 27 Eylül 2018

Acil durum ihbarları, Acil Yardım Merkezlerine 5 -10 saniyede iletilecek  112 Acil Çağrı Merkezi tarafından Acil Yardım Merkezlerine yönlendirilen ihbarlar birkaç saniye içinde ulaşacak. Bu, sistemdeki yeni donanım sayesinde gerçekleşecek. Sağlık Bakan Yardımcısı Boyko Penkov'un ifadesine göre şimdiye kadar bir acil durum uyarısı almak yaklaşık 3 dakika sürerdi. Yeni donanım, aynı anda sistem tarafından 3000 çağrıya kadar alınmasına izin verecek.

Şu anda acil bir durumda 112 acil telefon hattı aranılıyor ve bir operatörle konuşma gerçekleşiyor. Ardından çağrı olay yerine bir ambulans ve bir acil yardım ekibi gönderen Acil Yardım Merkezi'ne iletilir. Sağlık Bakan Yardımcısı Boyko Penkov'un ifadesine göre bu 2-3 dakika sürüyor. Yeni donanımın kullanmaya başlanmasıyla acil durum ihbarı acil yardım merkezlerine 5-10 saniye içinde verilecek.

Bakan Yardımcısı, "Hiçbir zamanı boşa harcamayacağız, bir tarafta ya da diğerinde konuşma için iki dakika ya da üç dakika kaybetmeyeceğiz, sinyal doğrudan hangi ekibin göndereceğine karar verecek olan memurumuza aktarılacak" diye izah etti.

Penkov, şu anda büyük hastanelerin acil servis bölümlerinin sistemin bir parçası olması yönünde çalışıldığını kaydetti. Bakan Yardımcısı, "Bu demektir ki, olay yerinde bulunan ekip acil servise hareket etmeye başladığında sistem üzerinden nasıl bir sağlık sorunun söz konusu olduğu hakkında acil servis görevlilerine bilgi verecek ki, tepki vermek için gerekli ekip hazırlansın" diye yorumda bulundu.

112 Acil Çağrı Merkezi sisteminde yeni bir donanımın kullanılması, aynı anda 3000'e kadar çağrının alınmasına izin verecek. Halihazırda sinyalleri video olarak bile vermek için tamamen yeni bir platform oluşturmaya çalışıyoruz. Ayrıca görme ve işitme engelli kişilerin de acil durum uyarısında bulunmalarına izin verecek bir uygulamanın da kullanılması beklenmektedir.

On yıl içinde 112 Acil Çağrı Merkezine 44 milyonun üzerinde acil durum ihbarı verildi. Aynı zamanda sahte ihbarların sayısı azalmakta ve gerçekten acil durumda yardım istenilen çağrılar artmakta ve artık sayısı yüzde 53'ün üzerindedir. Her bir operatör gün başına ortalama 200 çağrı kabul ediyor.


DİĞER HABERLER