Adalet Bakanı Stoilov, Başsavcı Geşev’in görevden alınmasını istediCumartesi, 17 Temmuz 2021

Adalet Bakanı Stoilov, Başsavcı Geşev’in görevden alınmasını istedi

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan geçici hükümette Adalet Bakanı Yanaki Stoilov, Başsavcı İvan Geşev'in yetkilerinin erken sonlandırılması için bir prosedür başlatılması talebini Yüksek Yargı Konseyine (YSK) sunacağını duyurdu.

Talebi, İçişleri Bakanı Boyko Raşkov’un Geşev’in ihlallerine ilişkin 100’ü aşkın sayfalık bir rapor sunmasıyla bağlantılı.

Raşkov’un raporunun bakanlığa iki gün önce sunulduğu anlaşıldı.

Raporun Başsavcının yargının prestijini zedeleyen davranışlarını ve ihmallerini kanıtlayan veriler içerdiği belirtildi.

Stoilov, gerekçeleri birkaç grupta özetlediğini ve Başsavcılığın yetkilerinin erken sonlandırılması talebini görüşmek üzere 22 Temmuz'da yapılması planlanan YSK Genel Kurul toplantısında bunları sunacağını açıkladı.

Raporda Geşev'in özel istihbarat araçlarıyla elde edilen verileri ifşa ettiği ve Yargı Etiği İlkeleri’ni ihlal ettiği belirtiliyor.

Taleple ilgili yorum yapan Başsavcı Geşev’in Sözcüsü Siyka Mileva, Stoilov’un geçici hükümetin görev süresinin sona ermesine günler kala böyle bir talepte bulunmasına şaşkınlıkla karşıladıklarını belirterek, durumu yalnızca siyasi çıkarlara ve halkla ilişkilere yönelik siyasi bir eylem olarak nitelendirdi.

Mileva’nın ifadesine göre, öneri hukuki argümanlar değil sadece siyasi argümanlar içeriyor ve herhangi bir somut gerekçeler içermiyor.


DİĞER HABERLER