Adalet Bakanlığı, yatırım karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı verme uygulamasının kaldırılmasını önerdiÇarşamba, 12 Ocak 2022

Adalet Bakanlığı, yatırım karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı verme uygulamasının kaldırılmasını önerdi

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Adalet Bakanlığı, "altın pasaport" olarak da bilinen yabancılara yatırım karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı verme uygulamasının kaldırılmasını önerdi. Bunun için Bulgaristan Vatandaşlığı Kanunu’nda bir değişiklik yapılması öngörülüyor. Bu gerekçelerle Bulgaristan vatandaşlığı kazanmak için başvuran kişilere esas olarak bir milyon levanın üzerinde devlet tahvili alımına yatırım yapmış olmaları veya bir güven yönetimi anlaşması kapsamında lisanslı bir kredi kuruluşuna bir milyon levanın üzerinde yatırım yapmış olmaları nedeniyle kalıcı oturma izni alma hakkı veren 12a ve 14a. maddeleri kaldırılacak.

Bulgaristan vatandaşlığı kazanmak için başvuruda bulunulurken veya işlemlerin sonraki aşamalarından birinde satın alınan menkul kıymetlerin satışı veya diğer tasarruf işlemleri nedeniyle yatırımın mevcut olmadığı ortaya çıkıyor.

Avrupa Komisyonu geçen yıl haziran ayında gönderdiği bir mektubunda Bulgaristan’da devam eden yabancılara yatırım karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı verme uygulamasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. AK'ye göre, Bulgaristan bu şekilde diğer AB üyesi devletlere, bu temelde vatandaşlığa kabul edilen kişileri AB vatandaşı olarak tanıma ve onlara bu temel statüden kaynaklanan tüm hakları verme yükümlülüğünü yüklemektedir.

Adalet Bakanı Nadejda Yordanova, göreve başlarken bu uygulamayı kaldırmayı taahhüt etti. Hafta başında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, Devlet Milli Güvenlik Ajansından (DANS) yabancılar tarafından iş yatırımı karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı alma prosedürü konusunda kapsamlı bir inceleme yapmasını istedi. 

2019'un başlarında Avrupa Komisyonu, Bulgaristan dahil üç üye devlette yatırımcılara vatandaşlık verilmesine ilişkin uygulamaların, vatandaşlığa kabul için normal prosedürler kadar katı olmayan koşullar altında uygulandığını belirten bir rapor yayınladı.

Eski Başsavcı Sotir Tsatsarov da ayrıca “altın pasaport” verme prosedüründen dolayı öfkesini dile getirmişti. Bu, Ekim 2018'de Özel Yetkili Savcılık görevlilerinin Bulgaristan vatandaşlığı satışına yönelik yolsuzluk uygulamalarını araştırmak üzere Devlet Yurt Dışı Bulgarlar Ajansına yönelik operasyonundan sonra oldu. Ancak şu ana kadar soruşturmadan bir sonuç çıkmadı.


DİĞER HABERLER