Adres değiştirildiği yapan emeklilerden daha az belge istenecekÇarşamba, 28 Şubat 2018

Adres değiştirildiği yapan emeklilerden daha az belge istenecekHükümet tarafından onaylanan Emeklilik ve Emeklilik Hizmet Süresi Yönetmeliğinde getirilen değişikliklere göre emekli maaşı almak için bildirilen adresin değiştirilmesi halinde mevcut ikametgah adresinin kaydına ilişkin belge istenmeyecek.

Vatandaşların idari yükünü hafifleten değişiklilere göre emekliliğini bir banka hesabıyla almış bir emeklinin ölümü halinde mirasçılarının hesap kapatılması için Ulusal Sigorta Enstitüsü'nden (NOİ) alınan bir belgeyi bankaya sunmaları gerekmez. Kurumlar ihtiyaç duydukları bilgiyi başka idari kurumlarından elde edeceklerdir. Ölen sigortalının emekli maaşının veya bireysel emeklilik aylığının verilmesi için gerekli belgelere ek olarak miras belgesi verilmesi mümkün olmadığı hallerde kişi ile ölen arasında aile, ya da aile ilişkisini belgeleyen başka bir güncel resmi belge uygulanabilecek. Böylece ölen anne-babanın veya eşin yabancı uyrukluğundan dolayı bir miras belgesi düzenlenemeyen ve dolayısıyla emeklilik başvurusuna eklenemeyen vakalar düzenlenmiş olacaktır.

Devlet Sosyal Güvenlik Bütçesi Kanunu'nda belirtilen asgari miktarlarda değişiklik olması nedeniyle, ya da yaşlılık için verilen sosyal yardımın yeni bir miktarını belirleyen bir kararname temelinde yeni bir emeklilik miktarının yeniden hesaplanması, güncellenmesi veya belirlenmesi halinde emir belgelerinin ancak kişilerin talebi üzerine onlara sunulması öneriliyor. Bu değişiklik, emir belgesinin bir nüshasını edinme imkanının bir vade ile sınırlı olmadığından ve itiraz süresinin belgenin çıkarıldığı tarihten itibaren geçerli olduğu açıkça belirtildiği için bireylerin haklarını ihlal etmez.


DİĞER HABERLER