AK, yasa dışı göçle mücadele için Bulgaristan’a 45 milyon avro daha verdiCuma, 09 Haziran 2023

AK, yasa dışı göçle mücadele için Bulgaristan’a 45 milyon avro daha verdi

Lüksemburg'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov, “Avrupa Komisyonu tarafından ülkemize 45 milyon avro verilmesine karar verildiğine dair teyit aldık. Bu fonlar, devlet sınırımızın teknik güvenliği, dağ arabaları alımı ve sınır görevlilerine ücret ödenmesi için harcanacak” diye kaydetti. Komisyona teşekkür eden Bakan, ülkemizin yasa dışı göçle başa çıkmak için mali yardım aramaya devam edeceğini vurguladı.

Stoyanov, “Bugün, göreve başladıktan sadece iki gün sonra burada bulunmam bir tesadüf değil. Bu, hükümetin Avrupa entegrasyonuna ve Bulgaristan'ın Schengen'e katılımı konusunda kararlı olduğunun sinyallerini veriyor” dedi. Bakan, kendisinin ve tüm kabine üyelerinin ülkemizin yıl sonuna kadar Schengen'in bir parçası olması için aktif olarak çalıştıkları konusunda kesin konuştu.

Stoyanov, Adalet ve İçişleri Konseyi'ne katılmak üzere Lüksemburg'daydı. Konseyin ana çalışma konuları, Göç ve Sığınma Paktı, Schengen Bölgesi’nin işleyişinin tartışılması ve terörle mücadele idi.

Bakan, Göç ve Sığınma Paktı konusunun ele alındığı sırada, “Bulgaristan, iltica reformunun hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını her zaman desteklemiştir ve bu hedefe bağlılığını sürdürmektedir. Yeni iltica sisteminin, aynı zamanda dayanışma ve sorumluluk arasında bir denge sağlayarak kapsamlı ve yapılandırılmış bir ortak Avrupa yanıtı sağlaması gerektiğine inanıyoruz” diye kaydetti.

Dayanışmanın göçle ilgili olası zorlukları sunan durumları da kapsaması gerektiğini ekleyen Stoyanov, Schengen Bölgesi’nin işleyişine ilişkin görüşmede Bulgaristan ve Romanya'nın 2023 yılı bitmeden Schengen'e katılımı konusunun tutarlı bir şekilde öncelikle indirilmesini ülkemizin son derece takdir ettiğini vurguladı.


DİĞER HABERLER