AK’den Bulgaristan'da insan kaynaklarının geliştirilmesi için 3,8 milyar levaÇarşamba, 03 Ağustos 2022

AK’den Bulgaristan'da insan kaynaklarının geliştirilmesi için 3,8 milyar leva

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2021-2027 Dönemi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı, Avrupa Komisyonu tarafından resmen onaylandı ve Bulgaristan'ın programı Brüksel'den yeşil ışık yakılan ilk taslak operasyonel program oldu.

Programın uygulanmasıyla Bulgaristan'daki işgücünün geliştirilmesi ve önümüzdeki yedi yıl içinde işgücü piyasasının karşılaştığı zorlukların üstesinden gelinmesi için destek sağlanacak. Ayrıca istihdam edilenlerin nitelik, bilgi ve becerilerinin artırılmasına daha fazla olanak sağlayacak tedbirler hayata geçirilecek. Toplumdaki en savunmasız gruplar olan işsizler, engelliler, yoksulluk içinde yaşayanlar, çocuklar, yaşlılar, Roman topluluğuna mensup kişiler ülkenin ekonomik ve sosyal yaşamına tam katılım için destek alacak.

Programın bütçesi 3,8 milyar levadan fazla olup bu miktarla Bulgaristan'da 740 000'den fazla kişinin desteklenmesi bekleniyor. Savunmasız insanlar ve ailelerine de destek paketi sağlanacak. Dezavantajlı kişilerin sosyo-ekonomik entegrasyonu için de fon sağlanacak.

735 milyon levanın üzerinde bir bütçeyle aktif olmayan gençleri bilgilendirmek ve motive etmek için staj, çıraklık, eğitim ve ilk iş için destek gibi çeşitli istihdam türlerine dahil etmek için önlemler uygulanacak. İşgücü piyasasında dezavantajlı konumda olan gençlere bireysel bir yaklaşım ve destek paketi sağlanacak.

Toplam 20 milyon levalık bir tutar, iş piyasası ve sosyal içerme alanında sosyal deney, test ve sosyal yeniliklerin uygulanmasına yönelik projelere yönlendirilecek.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın operasyonel programı aracılığıyla Sosyal İnovasyon Yetkinlik Merkezinin faaliyetleri de desteklenecek. Böylece sosyal ve dayanışma ekonomisi işletmelerinde sosyal inovasyonun geliştirilmesi desteklenecek.


DİĞER HABERLER