Almanya, sağlık turizmi için Bulgaristan'a gelen hastalarının masraflarını karşılıyor



Cuma, 27 Eylül 2019

Almanya, sağlık turizmi için Bulgaristan'a gelen hastalarının masraflarını karşılıyor  Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, Bulgaristan Balneoloji ve SPA Turizmi Birliği Derneğinin 6. Yıllık Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "Hizmetleri yüksek kalitede olan ve yıl boyunca sunulan sağlık turizmi, Bulgaristan'ı dört sezonluk bir destinasyon haline getirme çabalarımızın kilit unsurlarından biridir" diye kaydetti.

Bakan'ın ifadesine göre, ülkemizin Almanya gibi kilit pazarlarda güven kazanması önemlidir.

Angelkova'nın kendi deyişiyle son birkaç yılda büyük başarı ve tarihi atılım sağlandı - anlaşmalar imzalandı ve Alman sağlık fonları ile birlikte çalışmak için yeşil ışık verildi. Bu fonlar bize sağlık turizmi hizmetlerini kullanmak isteyen Alman vatandaşlarını gönderecekler. Oteller ayrıca, Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış hizmetler sağlama hakkına sahip olacaktır.

Bakan, Alman Sağlık Fonu temsilcilerinin yerinde özel bir kontrol gerçekleştirdiğini vurguladı. Angelkova, anlaşmaların Alman turist sayısını arttırmak için bir fırsat olduğunu söyledi.

Bakan'ın ifadesine göre, Almanya'da sağlık sigortasına sahip olan kişileri kabul eden çok az sayıda ülke var. Ayrıca tüm konaklama masraflarının sağlık fonları tarafından karşılandığını belirtti.

Angelkova, "İşletmelerin akreditasyon için ödeme yapması gerekmiyor. Ancak bu tür hizmetler sunan tesislerin gereken şartları yerine getirmesi gerekiyor ve bu fırsatı kullanmak isteyen tüm oteller Almanların kurallarına göre sertifikalandırılıyor" diye izah etti.

Bakan, üzerinde çalışılan bir diğer adımın hastalığı önleme amacıyla sağlık turizmini teşvik etmek olduğunu söyledi.

Bakan, ayrıca ekibinin iflas ve başka olaylar gibi koşullarla ilgili ek sigorta sağlayarak ek korumaya ve teminata ihtiyaç duyulup duyulmadığı konusunda bir tartışma başlattığını duyurdu.


DİĞER HABERLER