Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı: GERB, BSP'den yüzde 2 gibi az bir farkla öndePazartesi, 27 Şubat 2017

Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı: GERB, BSP'den yüzde 2 gibi az bir farkla önde Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı'nın 16 ile 23 Şubat tarihleri arasında 1024 kişi ile evlerinde yaptığı anket sonuçlarına göre 26 Mart'ta yapılacak erken Parlamento seçimlerinde Avrupa'nın Geleceği İçin Vatandaşlar Partisi (GERB) Bulgaristan Sosyalist Partisi'nden (BSP) yüzde 2 gibi az bir farkla önde bulunuyor.

Ankete katılan vatandaşların yüzde 66'sı oy kullanacağını, yüzde 11,2'si oy kullanmayacağını, yüzde 22'si ise kullanıp kullanmama arasında tereddüt içinde olduklarını söylediler. Sosyolojik araştırma, Anayasa Mahkemesi'nin arka arkaya aynı türden seçimlere katılmayan vatandaşların isimlerinin seçmen listelerinden silinmesine ilişkin kararı iptal etmesinden önce yapıldı.

Anket sonuçlarına göre ilk iki partiden GERB yüzde 31,5, BSP ise yüzde 29,6 oranında oy alıyor. Birleşik Vatanseverler yüzde 10,8 ile üçüncü, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise yüzde 6,8 ile dördüncü parti oluyor. Meclise girecek beşinci parti de muhtemelen yüzde 5,7 oranda oy alan işadamı Veselin Mareşki'nin "İrade" partisi olacak. Reformcu Blok ise yüzde 3.9 oranında oyla seçim barajına oldukça yakın duruyor.

Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı'nın yöneticilerinden Boryana Dimitrova, GERB ve BSP arasındaki muhalefetten dolayı toplumun son derece polarize olmuş durumda olduğunu ve bunun her iki partiye de ek oy getireceğini söyledi.

Dimitrova, "Yeni otobanların yerini eğitim, sağlık ve gelirler alıyor. Bu yönde ilk vaatlerde bulunan BSP, oylarda yükselme kaydediyor ve yeni taraftarlar kazanıyor" diye kaydetti, fakat GERB'in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük şehirlerde kaybettiği oyları geri kazandığının altını çizdi. Dimitrova'ya göre hala Lütfi Mestan'ın başkanlığındaki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisinin seçime katılmasının HÖH'ün oylarını ne oranda etkileyeceği belli değil.

Dimitrova, sosyal vaatler alanında rekabet eden BSP ve İrade partileri arasındaki rekabete de değindi. Dimitrova, "BSP, gelirlerin artmasını vaat ederken, İrade Partisi Başkanı Veselin Mareşki ise fiyatların düşürülmesini vaat ediyor ve böylece iki oluşum bu konuda birbirini tamamlıyor" dedi.

Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı'nın son yaptığı anket sonuçlarına göre erken Parlamento seçimlerinde ABV (yüzde 2,9), Evet, Bulgaristan (yüzde 2,6) ve Yeni Cumhuriyet (yüzde 1,5) koalisyonları sürpriz yapabilir.


DİĞER HABERLER