Anayasa Mahkemesi: Kiril Petkov'un Ekonomi Bakanı olarak atanması Anayasa’ya aykırıÇarşamba, 27 Ekim 2021

Anayasa Mahkemesi: Kiril Petkov'un Ekonomi Bakanı olarak atanması Anayasa’ya aykırı

Anayasa Mahkemesi, Kiril Petkov'un Ekonomi Bakanı olarak atandığı kısımda 10 Mayıs 2021 tarihli geçici hükümet atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini Bulgaristan Anayasası’na aykırı bulduğunu açıkladı. Anayasa Mahkemesi söz konusu kararı, 11 lehte oyla aldı.

Yargıç Georgi Angelov, kararı davanın kabul edilebilirliği konusunda özel görüşünü belirterek imzaladı.

Dava, 46. Dönem Halk Meclisinde yer alan 55 GERB-SDS İttifakı milletvekilinin talebi üzerine açıldı.

Yüksek mahkeme yargıçlarının gerekçeleri arasında Petkov'un gönüllü olarak mahkemeye sunduğu Kanada vatandaşlığından vazgeçme başvurusunda yer alan bir metin yer alıyor. Bu metinde yer alan bir paragrafın içeriği şöyle: “Kanada vatandaşlığından vazgeçmenin önemini anladığım gibi başvurum onaylanırsa bir Kanada vatandaşının sahip olduğu tüm hakları ve ayrıcalıkları kaybedeceğimi ve artık Kanada'da herhangi bir statü sahibi olmayacağımın farkındayım”.

Bunu, yüksek mahkeme yargıçları, Kanada vatandaşlığından çıkma başvurusunun Ottawa yetkilileri tarafından onaylandığına dair bir belgenin alındığı zamana kadar Kanada vatandaşlığına sahip olunduğu şeklinde yorumluyor.

Kararda, “Kiril Petkov'un, ilgili büyükelçiliğe başvuruda bulunmasıyla birlikte bir yabancı olarak vatandaşlık haklarının otomatik olarak kaybedildiğine dair iddiası kabul edilemez” denildi.

Yargıçlar gerekçelerini açıklarken, Petkov'un bakan olarak imzaladığı belgeler ve kararlarda bir sorun olmadığına da işaret ediyor.

Anayasa Mahkemesi, geçen yıl aldığı bir yorumlama kararıyla Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle ilgili kararlarına aksi bir anlam verdi. Uygulamada bu, Kiril Petkov'un bakan sıfatıyla çıkardığı kararnamelerin otomatik olarak iptal edilmediği ve hükümsüz olmadığı anlamına gelir. Ancak bunlardan herhangi biriyle ilgili mahkemeye başvurulabilir.  

Kiril Petkov'un milletvekili seçilmesinde bir sakınca olmadığı belirtildi, çünkü mahkemenin iki hafta önce yayınladığı delillere göre kendisi 15 Ağustos'tan beri Kanada vatandaşı değildir.


DİĞER HABERLER