AP Milletvekili Kurumbaşev, Siber Güvenlik Ajansı kurulmasını istediCuma, 26 Ekim 2018

AP Milletvekili Kurumbaşev, Siber Güvenlik Ajansı kurulmasını istediAvrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili Petır Kurumbaşev, bugün düzenlenen "Elektriksel Hareketlilikte Siber Güvenlik ve Enerji Altyapısında Dijital Dönüşüm" konulu konferansta yaptığı konuşmasında, "Bulgaristan'ın siber güvenlik ajansı kurması zamanı çoktan geldi de geçti" diye kaydetti. Kurumbaşev, Fransa, Singapur ve Almanya gibi ülkeleri örnek vererek birçok ülkede bu tür ajansların var olduğu argümanını öne sürdü.

Bulgaristan'da bu işlev Devlet Elektronik Yönetişim Ajansı, Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü (GDBOP), Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) ve Savunma Bakanlığı Siber Savunma Daire Başkanlığı tarafından yerine getiriliyor.

Kurumbaşev'in ifadelerine göre siber güvenlik alanında önemli sorunlar var. AP Milletvekili, "Bu sorunlar AB üyesi ülkelerin ve ülkede bazı kurumların aralarında bilgi değişiminde bulunmama isteğinden kaynaklanıyor, oysa iyi bir koordinasyon zarurettir" dedi.

Kurumbaşev, Avrupa Siber Güvenlik Ajansı'nın daha fazla yetki ve bağımsızlığı konusunda ısrar ediyor.

Kurumbaşev, halihazırda Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi arasında Siber Güvenlik Kanunu hakkındaki müzakerelerde yer almaktadır.


DİĞER HABERLER