Araba satın alanlara online kontrol imkanıSalı, 27 Kasım 2018

Araba satın alanlara online kontrol imkanı BTV'ye konuşan Mali Denetim Komisyonu (KFN) Başkan Yardımcısı Vladimir Savov, "Vatandaşlar, bir araba alırken önceki sahiplerinin zorunlu Sivil Sorumluluk trafik sigortası fiyatını daha pahalı hale getiren ciddi ihlalleri olup olmadığını elektronik olarak kontrol edebilecekler. Bu, zorunlu trafik sigortası fiyatının bonus-malus sistemine göre belirlenmesini öngören taslak yönetmelikteki en tartışmalı konulardan birini çözmenin seçeneklerinden biridir" dedi.

Dün komisyon disiplinli sürücüleri teşvik etmeyi ve girişimcileri cezalandırmayı amaçlayan sistemi uygulamaya yönelik fikirlerini açıkladı.

Savov, sigortacıların garanti fonunda otomobilin plaka numarasıyla kontrolün mümkün olduğunu, gelecekte ise otomobil satın almak isteyen kişinin bilmesi gereken otomobilin şasi numarasıyla olacağını söyledi.

Mali Denetim Komisyonu Başkan Yardımcısı, "Aracın bir kişiye kolayca aktarılması mümkün olup, bu durum ek ücretin kaldırılmasına yol açarsa, fakat önceki sahip dikkatsizce sürmeye devam ederse, sistem hiçbir anlam ifade etmez" diye belirtti. Savov, "Sorumluluğu şoför taşıyor, sahibi aracın anahtarlarını ve araca ait belgeleri kime verdiğine dikkat etsin, çünkü herkes yasal olarak anahtarları ve belgeleri herkese verebilir" diye ekledi.

Savov,"Diğer olası seçenek, otomobil satılırken satıcının ek ücreti ödemeyi üstlenmesi, yani bu ücretin bir şekilde ödenmesidir" dedi.

Tartışma yaratan bonus-malus sisteminin devlete ve belediyelere ait otomobiller için geçerli olmaması önerisiyle ilgili Mali Denetim Komisyonu Başkan Yardımcısı, bunun sadece kamu idarelerine ait araçlar için geçerli olacağını, ancak devlet ve belediye şirketlerine ait araçlara uygulanmayacağını açıkladı.


DİĞER HABERLER