Arı yetiştiriciliği destek başvuruları başladıCuma, 16 Temmuz 2021

Arı yetiştiriciliği destek başvuruları başladı

 2021 Ulusal Arıcılık Programı (NPP) kapsamında imzalanan sözleşmelerin şartlarını yerine getiren arıcılar, 16 Ağustos 2021 tarihine kadar Devlet Tarım Fonu il müdürlüklerine hibe desteği başvurusu yapabilirler. Devlet Tarım Fonu tarafından şimdiye kadar 2021 NPP kapsamında yaklaşık 730 bin leva destek ödemesi yapıldı. Programa başvurular, bu yıl 1 Haziran’da başladı. Şimdiye kadar 500’ün üzerinde başvuru kabul edildi.

NPP önlemleri kapsamında sözleşmede belirtilen faaliyetlerin her biri için ayrı bir destek başvurusu yapılabilir.

Hatırlanacağı üzere NPP’a başvuran arıcıların, onaylanmış harcamalarını bir önceki 2020 mali yılının 1 Ağustos’u ile başvuru yaptıkları 2021 mali yılının 31 Temmuz’u arasındaki dönemde yapmış olmaları gerekir. Önemli bir gereklilik, başvuru sahibinin Tarım Gıda ve Orman Bakanlığı çiftçi sicilinde çiftçi olarak geçerli bir kaydının olması, Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı tarafından tutulan arı kovanlarının siciline arı kovanları ve arı ailelerinin sayısı hakkında güncel bilgiler sunması, devlete borcu olmaması ve sabıkalı olmamasıdır.  

Destek ödemesi için yapılan başvurular, hem idari kontrollere hem de sözleşme kapsamındaki faaliyetlerin uygulanması bakımından yerinde kontrollere tabidir.

Foto: TRT


DİĞER HABERLER