Asgari emekli maaşı tutarı yükseltiliyorPerşembe, 16 Haziran 2022

Asgari emekli maaşı tutarı yükseltiliyor

Bütçe ve Finans Komisyonu Başkanı Lyubomir Karimanski, Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamada, “30 Haziran itibariyle emeklilere verilen ek ödemeler emekli maaşı tutarına dahil edilecek” diye açıkladı.

Karimanski, “1 Temmuz 2022'den sonra bağlanacak olan sigortalı emekli maaşlarının tutarına da 60 levalık ek ödemenin dahil edilmesi öngörülmektedir” diye bildirdi.

Milletvekilinin ifadesine göre, asgari emekli maaşı tutarı 370 levadan 467 levaya, alınan bir veya daha fazla emekli maaşının maksimum tutarı ise 1500 levadan 2000 levaya yükselecek.

Karimanski, “Yaşlılık aylığı tutarının 170 levadan 247 levaya yükseltilmesi ve buna bağlı sigortalıların aldığı emekli maaşları dışındaki sosyal yardım aylıklarının miktarları ile ilgili yasa tasarısının mali parametrelerinde yaşlılık aylığının yüzdesi olarak belirlenen ek ödemelerde de artış öngörülmektedir” diye vurguladı.

1 Ekim 2022'den itibaren geçerli olmak üzere emekli maaşının üst tutarının 2000 levadan 3400 levaya yükseltilmesi önerilmektedir.

Bütçe ve Finans Komisyonu Başkanı, devlet sosyal güvenlik sisteminin konsolide bütçesinin dengeli kaldığını belirtti.


DİĞER HABERLER