Aşı olan 2700 kişiden yalnızca birinde yan etki görüldüÇarşamba, 30 Aralık 2020

Aşı olan 2700 kişiden yalnızca birinde yan etki görüldüBulgaristan Ulusal Televizyonu'nun (BNT) "Günden Kalanlar" programına konuk olan İlaç Ajansı İcra Müdürü Bogdan Kirilov, "Ülkemizde şimdiye kadar ilk doz olarak 2700'den fazla kişiye aşı yapıldı" diye bildirdi.

27 Aralık'ta tüm Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde aşılama kampanyası başladı. Bulgaristan'da o tarihte ilk doz olarak 699 kişiye, 28 Aralık'ta 1100'ün üzerinde kişiye, 29 Aralık'ta ise 1000'den fazla kişiye aşı yapıldı, ancak buna ilişkin veriler hala işleniyor.

Covid-19 aşısı ürün bilgileri, yaklaşan kampanyaya hazır hissetmeleri için tüm sağlık uzmanlarına gönderildi. Covid-10'a Karşı Ulusal Aşılama Planı'nı Uygulama Kurulu Başkanı Prof. Dr. Krasimir Gigov, bölge sağlık müfettişlikleri veya hastane müdürleri tarafından herhangi bir zorluk bildirilmediğine kanaat getirdi.

Kirilov, "Uygulanan bu 2700 doz aşıdan İlaç Ajansına yalnızca bir kişide beklenen yan etkilerden aşının uygulandığı yerde kızarıklık olarak birisinin görüldüğü bildirildi" diye belirtti.

Kirilov, "Üreticinin verdiği bilgilere göre, periyodik haftalık teslimatlar yapılacak, Ocak ayının ilk haftasında yeni bir Pfizer -BioNTech'in Covid-19 aşısı sevkiyatı gerçekleşmesi bekleniyor, ancak henüz kesin bir tarih yok" diye vurguladı.

İlaç Ajansı İcra Müdürü, "Avrupa İlaç Ajansı, Oxford Üniversitesi ve Astra Zeneca tarafından geliştirilen aşı verilerinin ilk incelemesini halen yürütmekte ve henüz bir pazarlama izni başvurusu yapılmamıştır. Bununla ilgili bilgiler edinildiğinde halk bilgilendirilecek" dedi.

Kirilov, "Avrupa İlaç Ajansının olumlu görüş kararı vermesi beklenen bir sonraki aşı, Pfizer ve BioNTech'in aşısı ile aynı prensipte çalışan Moderna'nın aşısı. Bu aşıdan ilk dozların 6 Ocak'ta ülkemize ulaşmasını bekliyoruz" dedi.


DİĞER HABERLER