Aşı olanların AB standardına uygun belgeyi indirebileceği sistem hazırPazartesi, 31 Mayıs 2021

Aşı olanların AB standardına uygun belgeyi indirebileceği sistem hazır Devlete ait Bilgi Hizmetleri Şirketi'nden yapılan açıklamada, "Halihazırda Covid-19 aşı sertifikasına sahip herkes, belgelerini Avrupa Birliği (AB) standardına uygun olarak hazırlanan belgeyi ücretsiz olarak Ulusal Sağlık Bilgi Sistemi www.his.bg web sitesindeki "Ben ve Ailem" başlıklı bölümünden yeniden indirebilecek" diye bildirildi.

Eski aşı belgesi sahiplerinin nitelikli elektronik imza (QES) sahibi olmalarına gerek kalmadan bu belgeyi siteden indirebilecekleri açıklandı.

Aşı olanların yeni belgeyi 4 Haziran 2021 tarihinden sonra indirebilmesi bekleniyor.

Bilgi Hizmetleri Şirketi İcra Müdürü İvaylo Filipov'un ifadesine göre, elektronik belgenin doğrudan mobil cihaz veya dizüstü bilgisayarda saklanması mümkün olacak, bu da yetkili makamlarca olası kontroller durumunda aşılanan kişileri kolaylaştıracak.

Aşı belgesi sahiplerinin, yeni belge alabilmesi için Bulgaristan Kimlik Numarasını (EGN), kimlik kartı numarasını ve eski belgede belirtilen iki aşıdan birisinin ulusal referans numarasını (HPH) girmesi gerekiyor. HPH, eski belgenin sol alt köşesinde bulunuyor. Yabancı uyruklu vatandaşlar da dolayısıyla kimlik numarasını ve Bulgaristan'da daimi ikamet belgesinin numarasını doldurmalı. Sistem, yalnızca girilen tüm veriler doğru doldurulursa belgenin indirilmesine izin verecek.

İki doz aşı olup da hala aşı belgesine sahip olmayan kişiler, bu belgeyi www.his.bg sitesi üzerinden elektronik imzası gerekli olan hastanın elektronik tıbbi dosyası aracılığıyla, kendi aile hekimlerinden veya aşı oldukları aşı merkezinden alabilirler.

Sertifika hem renkli hem de siyah beyaz kağıda basılabilir. Yeni formattaki belge dörde katlanmalı, böylece kişisel verilerin temel kısmı belge sahibinin kişisel verilerini korumak için kağıdın iç kısmında kalacak.

Belge, daha sonra basılmasına veya bir mobil cihazda saklanmasına olanak tanıyan bir PDF dosyası olarak da kaydedilebilir.


DİĞER HABERLER