Aşı sertifikasına sahip kişilerin yeni bir belge alması gerekecekCuma, 28 Mayıs 2021

Aşı sertifikasına sahip kişilerin yeni bir belge alması gerekecekSağlık Bakanı Stoyço Katsarov, Bulgaria On Air TV'ye verdiği röportajda, Covid-19 aşı sertifikasına sahip vatandaşların, 1 Temmuz'da Avrupa Birliği (AB) dijital Covid-19 aşı sertifikasının yürürlüğe girmesi nedeniyle aşı yaptırdıkları yerden yeni bir belge almak zorunda kalacaklarını açıkladı.

Katsarov, "Belgeler, Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan biçimde yeniden basılacaklar. 400 bin - 500 bin aralığında sertifika söz konusu" dedi. Bakanın ifadesine göre, AB içinde tek standartta aşı sertifikası temmuz ayı başında yürürlüğe girecek olsa da, Covid-19'a karşı aşılanma için şimdiye kadar verilen belgelerin geçerli olacağı bir geçiş dönemi olacak.

Katsarov, belgenin devlete ait Bilgi Hizmetleri Şirketi tarafından AB standardına uygun biçimde yeniden düzenleneceğini söyledi, ancak belgenin ne zaman hazır olacağı anlaşılmadı. Yeni aşı belgesinin, ikinci doz aşının yapıldığı yerden alınmasının iyi olacağını belirten Bakan, Bilgi Hizmetleri Şirketi'nin ofislerinden de alınabileceğini kaydetti.

Bakan, eski aşı sertifikalarının temmuz ayının ortasına kadar geçerli olacağını ifade etti.


DİĞER HABERLER