Aşılama kampanyasının ilk gününde 672 sağlık görevlisi Covid-19 aşısı olduPazartesi, 28 Aralık 2020

Aşılama kampanyasının ilk gününde 672 sağlık görevlisi Covid-19 aşısı olduBulgaristan'da dün başlayan aşılama kampanyasının ilk gününde koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alan toplam 672 sağlık görevlisi aşılandı. İlk aşılanan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov olurken, onu Sofya ve ülkedenin değişik yerlerinde birçok hastane müdürü izledi.

BTV'nin Bu Sabah programına konuşan Bulgaristan Tabipleri Birliği (BLS) Başkanı Dr. İvan Madjarov, şimdilik dün ilk aşı olan bu yaklaşık 700 kişiden bazılarında aşının herhangi bir yan etkisi görüldüğüne dair hiçbir veri olmadığını bildirdi. Kendisinden sonra Sofya Pirogov Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Asen Baltov da bu bilgileri doğruladı ve hasta sayısının azalmasına rağmen önlemlerin gevşetilmesi hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu vurguladı.

Aşılama kampanyası altı bölgeye ayrılan ülge genelinde başladı. Aşılar, Sofya, Filibe ve Burgaz olmak üzere üç bölgeye ulaştırıldı.

Aşıların bugün Varna, Veliko Tırnovo ve Vratsa bölgelerine de ulaşması bekleniyor. Sofya'daki Aleksandrovska Üniversite Hastanesinde bu sabah saat 8.00'de aşıların yapılmasına başlandı.

Varna ve Tırgovişte'de ilk aşılananlar doktorlar olacak. Plevne, Loveç (Lofça), Gabrovo ve Ruse (Rusçuk) illerini de içeren Veliko Tırnovo bölgesinde aşılar bu öğleden sonra teslim alınacak. Salgınla mücadelde ön saflarda yer alan 200 kişi için 40 adet flakon (5 doz) öngörülüyor.

Yanbol ve Sliven'de (İslimye) aşılama bu sabah başladı. İlk yüz doz sağlık görevlilerine ve aile hekimlerine uygulanacak ve ilk olarak Bölge Sağlık Müfettişliği Müdürü aşılanacak.

Haskovo (Hasköy) Bölge Sağlık Müfettişliğine 85 doz aşı ulaştı. Önceden hazırlanan bir listeye göre, Haskovo bölgesinde şimdiye kadar 600'den fazla sağlık personeli aşı olma isteğini dile getirdi.

Smolyan (Paşmaklı) bölgesinde ilk aşılar bu sabah Bölge Sağlık Müfettişliğinde beş sağlık görevlisinin aşı olması ile başladı.

Kırcaali'de bugün ilk aşılanan Kırcaali Acil Tıp Merkezi Müdürü Dr. Atanas Mitkov oldu. Aşının güvenli olduğunu belirten Dr. Mitkov, herkese aşı olması çağrısında bulundu.


DİĞER HABERLER