Aşılanan sağlık görevlilerinin oranı çok düşükSalı, 27 Temmuz 2021

Aşılanan sağlık görevlilerinin oranı çok düşük

BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Sağlık Bakanı Danışmanı Prof. Dr. Mira Kojuharova, “Ülkemizde Covid-19'a karşı aşılanan sağlık görevlilerinin oranını söylemekten utanıyorum” diye kaydetti. Son olarak bu oranın yaklaşık %20 olduğunu ve bu seviyenin hastalığı geçirmiş olanlarla birlikte bile son derece yetersiz olduğunu belirtti.

Bilim insanı, “Yaklaşan dalga dikkate alınarak önlemler alınmalıdır. Doktorlar, hastalarla temas halinde bulunuyor ve eğer doktorlar virüsü hastalarına bulaştırırlarsa daha da kötü oluyor. Neredeyse iyileştirdikleri insanlar, onların yüzünden ölürlerse bu affedilmez bir şey olur” dedi.

Bakan Danışmanı, “Bununla birlikte eğitim çalışanlarında aşılama durumu, sağlık çalışanlarındaki ile aynı, okulların çok azında aşılı personelin oranı yüksektir” dedi. Prof. Kojuharova, buna rağmen yeni ve güçlü bir Covid-19 dalgası yaşanması halinde okulların ve anaokullarının en son kapanması gerektiğine inanıyor.

Bazı gruplar için aşının zorunlu hale gelip gelmeyeceği sorusuna cevaben Bakan Danışmanı, şu ana kadar ülkemizde böyle bir planın olmadığını söyledi.

Prof. Kojuharova, “Görünen o ki, tüm demokratik Batı Avrupa ülkeleri zorunlu aşı uygulamasına geçiyor, ancak Bakanımız, insanların kendi başlarına mantıklı bir karar vermeleri gerektiğine kesinlikle inanıyor. Elbette bizler, epidemiyologlar aynı fikirde değiliz ama sanırım Bakan bu konuda haklı” dedi.

Bilim insanı, “Ülkemizde yaşanacak bir sonraki koronavirüs dalgası öncekilerden daha sinsi olmayacak, ancak herkesin aşı olması önemli, erken aşı olunması geç kalmaktan daha iyidir. Koronavirüse karşı elimizdeki tek gerçek önlem aşı. Diğer tüm önlemlerin, işe yarasalar bile bir dereceye kadar işe yaradığını gördük. Aşı, bizi salgından ve bir sonraki dalgadan kurtarabilecek tek şeydir” diye ifade etti.


DİĞER HABERLER