AŞIRI MİLLİYETÇİ VE TÜRK DÜŞMANLARI'NDAN TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİ KONUSUNDA HALK OYLAMASI GİRİŞİMİÇarşamba, 14 Temmuz 2010

AŞIRI MİLLİYETÇİ VE TÜRK DÜŞMANLARI'NDAN TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİ KONUSUNDA HALK OYLAMASI GİRİŞİMİAşırı milliyetçi ve ırkçı görüşleriyle tanınan VMRO partisi ve aşırı milliyetçi ve Türk düşmanlığı yapan SKAT televizyonu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda halk oylaması /Referandum/ yapılması için 320 bin imza topladı.

Son genel seçimlerde yüzde 4'lük barajı aşamayarak meclis dışında kalan ve Türkiye ile Türk düşmanlığı üzerine politika izleyerek taraftar toplamaya çalışan VMRO'nun lideri Krasimir Karakaçanov, düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin Avrupa yolunu kesmeye kararlıyız" dedi.

Bulgaristan yasalarına göre halk oylaması talebinin parlamentoda görüşülmesi için 300 bin imzanın yeterli olduğunu belirten Karakaçanov, parlamentodan referandum kararı çıkması gerektiğini bildirdi.

"Türkiye'nin Avrupalı olmadığını" ileri süren Karkaçanov, "Müslüman bir ülkenin AB'ye girmesi, AB'nin geleceği açısından önemlidir. Bu konudaki karar kapalı kapılar ardında değil, halk tarafından alınmalıdır" ifadesini kullandı.

Karakaçanov'un parlamento binasının yanındaki parkta düzenlediği basın toplantısına destek veren birkaç genç partilinin, "70 milyonluk Türkiye'nin karşısında 7 milyonluk Bulgaristan kaybolur" yazılı pankart açması dikkat çekti.

VMRO: EĞER TÜRKİYE AB ÜYESİ OLURSA, AFGANİSTAN'LA NE YAPIYORUZ?

VMRO lideri Krasimir Karakaçanov: " Coğrafi bakımından bile Türkiye Avrupa ülkesi değildir. Türkiye bir Asya ülkesidir" dedi.

Karakaçanov, kesin bir şekilde Türkiye'nin yeri AB'de olmadığını söyledi ve şu soruyu sordu. "Sizce Afganistan AB'ne girmeli mi?".

VMRO'ya göre halk oylaması yapıldığı halde ilk defa Bulgaristan, insanlar tarafından belirlenen pozisyona sahip olacak.

Partililer, Bulgaristan tarihinde bunun bir ilk olacağını söylüyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER