Avrupa Komisyonu, tur operatörlerine destek verilmesini onayladıÇarşamba, 19 Ocak 2022

Avrupa Komisyonu, tur operatörlerine destek verilmesini onayladı

Avrupa Komisyonu (AK), Bulgaristan’ın koronavirüs (Covid-19) pandemisinden etkilenen tur operatörlerini desteklemeye yönelik 3,07 milyon avroluk (6 milyon leva) destek programını onayladı. Tedbir, Devlet Yardımları Geçici Çerçevesi kapsamında onaylandı.

Yardım doğrudan hibe şeklinde verilecek. Bir şirketin yardım almaya hak kazanabilmesi için 2019 cirosu (KDV hariç) ile 2020 cirosu (KDV hariç) arasında 2020 ve 2021'de alınan tüm devlet yardımlarıyla birlikte en az 256 avro (500 leva) fark oluşmuş olması gerekiyor. Diğer bir kriter ise şirketin hem 2018 hem de 2019 yılında 256 avronun (500 leva) üzerinde bir ciro (KDV hariç) kaydetmiş olması gerektiğidir.

Tedbirin amacı, koronavirüs pandemisi nedeniyle iptal edilen seyahatleri için müşterilerine geri ödeme yapmak zorunda kalan tur operatörlerine likidite desteği sağlamaktır.

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’ın destek programının Geçici Çerçevede belirtilen koşulları karşıladığını tespit etti. Yardım tutarı, yararlanıcı başına 2.3 milyon avroyu geçmeyecek. Tedbirin uygulanması için gerekli mali kaynaklar, en geç 30 Haziran 2022 tarihine kadar sağlanacak. AK, tedbirin AB üyesi olan Bulgaristan’ın ekonomisindeki ciddi zorlukların üstesinden gelmesi için gerekli, uygun ve orantılı olduğu sonucuna vardı.


DİĞER HABERLER