Avrupa Komisyonu'ndan tur operatörlere destekPazartesi, 27 Temmuz 2020

Avrupa Komisyonu'ndan tur operatörlere destek Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalardan dolayı faaliyetlerini sınırlamak veya askıya almak zorunda kalan Bulgar tur operatörlerinin desteklenmesi için 28 milyon avro (55 milyon leva) maliyetli destek tedbiri onayladı. Söz konusu tedbir, Brüksel'in devlet yardımı olarak geçici çerçeve altında onaylandı.

Tur operatörleri tedbir kapsamında Bulgaristan'a uçuş da dahil olmak üzere turist paketi rezervasyonu yapan her yolcu için 35 avro alma hakkına sahip olacak. Tedbir, 14 Mayıs ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki uçuşlar için geçerli olup doğrudan hibe şeklinde uygulanacak.

Tedbir, kayıtlı olduğu ülkeye bakılmaksızın tüm tur operatörlerine ve taşımacılık şirketlerine ve menşe ülkesine bakılmaksızın tüm yolculara açık. Önlemin amacı, iç turizmi teşvik etmek. Söz konusu tedbir, finansmana erişimi kolaylaştıracak ve etkilenen şirketlerin karşı karşıya kaldığı ani kaynak kıtlığını azaltacak.

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'a yönelik tedbirin, yardımın şirket başına 800 bin avroyu geçmemesi ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar verilmesi olmak üzere geçici çerçevede belirtilen koşullara uyduğunu tespit etti. Bu temelde Avrupa Komisyonu, AB'nin devlet yardımları kuralları kapsamında destek tedbirini onayladı.


DİĞER HABERLER