Avrupa Otoyolu’nun Slivnitsa ile Sofya Çevre Yolu arasındaki son bölümünün inşaatı başladıCuma, 12 Mayıs 2023

Avrupa Otoyolu’nun Slivnitsa ile Sofya Çevre Yolu arasındaki son bölümünün inşaatı başladı

Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Mimar İvan Şişkov, Avrupa Otoyolu’nun Slivnitsa ile Sofya Çevre Yolu arasındaki son bölümünün inşaatı için ilk kazmayı vurdu. Bölümün toplam uzunluğu 16,5 km, ancak kamulaştırmanın tüm işlemleri tamamlanmış ve yapı ruhsatı alınmış yaklaşık 6 kilometrelik olan kesimde inşaata başlanacak. Güzergahta yol yapım çalışmasının ardından kalan 10,5 km'de de çalışmalara devam edilecek.

Avrupa Otoyolu bölümü, Slivnitsa ile Sofya Çevre Yolu arasında tamamen yeni bir rota boyunca geçecek ve kuzey hız şeridine akacak. Beş alt geçit, 2 üst geçit, 2 köprü ve 1 viyadük ile dört yol bağlantısı ve "Kostinbrod" ve "Mramor” olmak üzere iki yol kavşağı inşa edilecek.

Proje, Avrupa 2022 Konsorsiyumu tarafından uygulanacak. Konsorsiyum, GBS Altyapı İnşaatı AD, Glavbolgarstroy International EAD ve Obonato Build EOOD tarafından oluşturulmaktadır. Sözleşme bedeli, katma değer vergisi (KDV) dahil 266 959 487,34 levadır. İnşaatın yapı denetimi ise Patinvest Engineering AD, Stroynorm EOOD ve ERG Consulting EOOD’un oluşturduğu Avrupa Konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Onların sözleşme bedeli KDV dahil 5 599 999,20 levadır.

Avrupa Otoyolu’nun Slivnitsa ile Sofya Çevre Yolu arasındaki son bölümünün inşaatı, "15+500 km'den 48+903 km'ye Kadar Avrupa Otoyolu" projesinin bir parçasıdır. Proje, 2014-2020 Ulaştırma ve Ulaşım Altyapısı Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği (AB) Uyum Fonu tarafından ve devlet bütçesinden ortaklaşa finanse edilmektedir. Proje, Dragoman ile Slivnitsa arasındaki, Haziran 2021'de işletmeye alınan bölüm ile Slivnitsa ile Sofya Çevre Yolu arasındaki bölüm olmak üzere iki otoyol bölümünden oluşmaktadır.

Temel atma töreninde Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Nikolay Şuşkov, Sofya Bölge Valisi Radoslav Stoyçev, Karayolu Altyapı Ajansı yönetimi, Slivnitsa, Kostinbrod, Bojurişte, Proleşa, Herakovo, Hrabırsko ilçelerinin belediye başkanları ile davetliler hazır bulundular.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER