Avrupa Parlamentosu, yeni AB Tütün Ürünleri Direktifini kabul ettiPerşembe, 27 Şubat 2014

Avrupa Parlamentosu, yeni AB Tütün Ürünleri Direktifini kabul ettiAvrupa Parlamentosu, yeni AB Tütün Ürünleri Direktifi'ni kabul etti. Bu önlemlerle gençler arasında sigaraların celbedici halinin kısıtlanması amaçlanıyor. Yeni direktife göre tüm sigara kutularının ön ve arka tarafını yüzde 65'e kadar kaplayacak büyük yazılarla sağlık uyarıları bulunması gerekiyor.

Yeni direktif konusunda AB üyesi ülkelerin sağlık bakanlarıyla uzlaşma sağladı, fakat 14 Mart 2014 tarihinde resmi olarak AB Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Direktif önergesinin oylanması aslında eylül ayı için planlanmıştı, fakat tütün üreticilerinin yoğun lobicilik çalışmaları nedeniyle ertelendi. Bu yüzden AP milletvekilleri ekim ayında yeni kurallara rıza gösterdikten sonra tartışmaların 2014 yılında yapılmasını kararlaştırdılar.

Tütün üreticileri direktife karşı yürütülen lobicilik çalışmalarının yoğunluğu ve boyutu için siyasetçiler ve diplomatlar tarafından bir sürü eleştiri almışlardı. Reuters Haber Ajansı'nın aldığı Philip Morris şirketinin belgelerine göre lobicileri özellikle konservatif olan milletvekilleriyle direktif önergesi hakkında 250 görüşme yapmışlardır.

Elektronik sigaraların tıbbi ürün ilan edilmemesine karşı da aktif olarak lobicilik yapıldı. Hatta "Elektronik Sigaraları Kurtarın" kampanyasının organizatörleri, ürünün düzenlenmesinin Avrupa'da cihazın yedi milyon tüketicisini erken ölüme mahkum edeceğini söylediler.
Mevcut mevzuat sağlık uyarılarının sigara kutusunun ön tarafının en az yüzde 30'unu, arka tarafının da yüzde 40'ını kapsamasını gerektiriyor. Önerilen metinle kutunun iki tarafını da kaplayacak şekilde sağlık uyarıları yüzdesi 65'e kadar arttırılacak ve şu anda AB üyesi ülkelerin çoğunda bilinmeyen bir uygulamadır ki bu uyarıların görüntüler şeklinde olmasını gerektirecektir.

20 sigaradan daha az sigara içerdiği kutular yasaklanacak. Çünkü onlar daha ucuz olduğu için satıldığı birkaç ülkede çocukların erişimi daha kolay.
AP milletvekillerinin önerisiyle elektronik sigaralar, ya tıbbi ürün olarak sigarayı bırakmak için, ya da tütün ürününe alternatif olarak kullanıldığı beyan edildiğinde düzenlenecektir. İkinci durumda, nikotin konsantrasyonu 20 mg / ml. geçmemelidir.

Metinle sarma sigara ve sarmalık kıyılmış tütünü daha cazip kılacak özel bir tat vermek için kullanılan kimyasal hammaddelerin katılması yasaklanacak. Nane kokusu 2020 yılından itibaren yasaklanacak. Sigaraya tat veren hammaddeler pipo kullananlara izin verilecek.

Sağlık için son derece zararlı olan sigara üretiminde kullanılan kimyasal hammaddeler tamamen yasaklanacak ve denetim organlarının tütün tüccarların kullandıkları hammaddeleri ek olarak inceleme yapmasını zorunlu kıldıkları yeni yetkiler verilecek.

Mevcut AB Tütün Ürünleri Direktifi 12 yıl önce kullanıma girdi. Her yıl 700 bin Avrupalının hayatını kaybetmesine sebep olan sigara, içilmesinin sınırlandırılmasına yönelik önlemler zamanla AB'nde sigara içenlerin ciddi oranda azalmasına sebep olmuştur.


DİĞER HABERLER