Avrupa Savcılığı kurulmasına ilişkin müzakere süreci canlandırıldıÇarşamba, 29 Mart 2017

Avrupa Savcılığı kurulmasına ilişkin müzakere süreci canlandırıldı Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Avrupa Savcılığı kurulmasına ilişkin müzakere sürecinin yeniden başlatılacağını bildirildi. Bu, Adalet Bakanı Mariya Pavlova ile Avrupa Birliği (AB) üyesi başka 12 devletin Adalet Bakanları arasında Brüksel'de güçlendirilmiş işbirliğine dair mektuplar imzalanması sonucunda mümkün oluyor.

Avrupa Savcılığı, Avrupa Birliği'nin mali çıkarlarına karşı işlenen suçları araştırıp, böyle suçlar işleyenleri mahkemeye verebilecek.

Çünkü gerekli düzenleme konusunda uzlaşmaya varılamamasından dolayı müzakere süreci 3 Mart 2017 tarihinde durdurulmuştu. Daha 4 ülkenin Adalet Bakanları'nın ayın sonuna kadar bu mektupları imzalaması bekleniyor. Müzakere sürecinin 2017 yılının sonuna kadar sonlanması bekleniyor.

Bulgaristan Avrupa Savcılığı'nın ek kısa sürede kurulmasını arzu ediyor. Üstelik bu süreçte maksimum sayıda devletin katılmasını arzu ediyor.

Sanal ortamda işlenen suçlara karşı ceza hukuku alanında işbirliğin ve koordinasyonun iyileştirilmesi konusu da Adalet Bakanları'nın görüşmesinde ele alındı. İleride yapılacak işbirliğinin temelleri atıldı. Hukuk savunma organlarının internet hizmetleri tedarikçileri ile çalışmalarına ilişkin hukuki ve operasyonel düzenleyici çerçeve oluşturulması ve sanal ortamda işlenen suçların araştırılması için kurumlar arası yaklaşım uygulanması öngörülüyor.

Adalet Bakanı Mariya Pavlova, çeşitli yönlerde çalışmaların Avrupa düzeyinde devam etmesi için ülkemizin desteğini teyit etti. Onların arasında sanal suçlara yönelik uygulanabilir yargı yetkisi genel çerçevesi de bulunuyor. Adli yardım taleplerine ilişkin minimum standart ve delil değişimine yönelik işlevsel teknik platform oluşturulması amaçlanıyor.

Adalet Bakanları, delil değişiminde kişisel verilerin korunmasına yönelik Avrupa ve uluslararası hukukun, ilkelerin ve normların korunmasına ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorlar. Onlar, AB dışındaki üçüncü ülkeler dahi çeşitli ilgili taraflar arasında ilave olarak işbirliği yapılmasını arzu ediyorlar.

Bakanlar, terör örgütleriyle bağlantısı olan kişilerin kovuşturması ve mahkeme karşısına çıkarılmasına ilişkin yürürlükte olan Avrupa ve uluslararası mevzuatın tam uygulanmasına ihtiyaç duyulduğunu öne sürdüler.


DİĞER HABERLER