AYB, Sofya Havalimanı'nın modernizasyonu için 40 milyon avro sağlıyorSalı, 13 Temmuz 2021

AYB, Sofya Havalimanı'nın modernizasyonu için 40 milyon avro sağlıyor

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Sofya Havalimanı'nın modernizasyonu için 40 milyon avro sağlıyor. Banka, çoğunluğu Fransız Yatırım Fonu Meridiam'a ait olan özel yatırım amaçlı bir şirket olan Sof Connect Şirketi ile anlaşma imzaladı.

Proje, Avrupa Komisyonu'nun Avrupa’yı Birleştirme Tesisi (Connecting Europe Facility – CEF) aracılığıyla desteklenmektedir.

AYB’den yapılan açıklamada, finansmanın en son standartlara göre düzenleyici faaliyet, emniyet ve güvenlik için altyapı ve bileşenlerin modernizasyonunu destekleyeceği gibi ayrıca enerji verimliliği bileşenleri de dahil olmak üzere havalimanı tesislerinin verimliliğini de artıracağı kaydedildi.

Sofya Uluslararası Havalimanı, bir uyum bölgesindeki ana Trans - Avrupa Ulaşım Ağının (TEN-T) bir parçasıdır. Balkanlar'daki en yoğun havalimanları arasında bulunuyor ve 2013 ve 2019 yılları arasında iki katına çıkan yolcularıyla Orta ve Doğu Avrupa'nın en büyük havalimanlarından biridir. Ülkemiz, havalimanının geliştirilmesi ve bakımı için 35 yıllık imtiyaz sözleşmesi imzalamış bulunuyor.

AYB’nin kredi vermesi, geçen kasım ayında onaylanan İklim Bankası Yol Haritası ile uyumludur. Yol haritası, AYB’nin havalimanı kapasitesini artırmak için tasarlanan yatırımlara finansman sağlamasını kapsamamaktadır ve güvenlik, modernizasyon ve karbondan arındırma dahil olmak üzere mevcut kapasiteyi geliştirmeye yönelik yatırımlara dayanmaktadır.

AYB Başkan Yardımcısı Lilyana Pavlova, Sofya Havalimanı'nın 2019'da 7,1 milyon yolcunun geçtiği Bulgaristan için ana uluslararası merkez havalimanı olduğunu söyledi. Pavlova’nın ifadesine göre, yapılacak faaliyetlerin düzenleyici faaliyet, güvenlik ve enerji verimliliği bileşenlerini en son standartlarla uyumlu hale getirmek için gerekliliğinden dolayı havalimanın modernizasyonu projesinin desteklenmesi uzun vadeli stratejik öneme sahiptir.

Avrupa Komisyonu'nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Adina Valean, “Çevre, sağlık ve güvenlik iyileştirmelerine yatırım yapan havaalanlarına sahip olmak cesaret vericidir. Havayolu taşımacılığını sürdürülebilir, akıllı ve esnek hale getirmek istiyorsak buna ihtiyacımız var” diye dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere Sofya Havalimanı imtiyaz sözleşmesi, 2 yıl süren bir ihale sürecinin ardından Temmuz 2020'de imzalanmıştı.


DİĞER HABERLER