Aytos hastanesi, sadece COVID-19 hastalarını kabul edecekÇarşamba, 30 Eylül 2020

Aytos hastanesi, sadece COVID-19 hastalarını kabul edecekBTV'nin haberine göre, Aytos şehrindeki hastanenin dahiliye bölümüne hasta kabulü, bir terzi atölyesinde yeni bir koronavirüs (COVID-19) salgın kümesinin oluşması sonucunda COVID-19 ile enfekte olmuş kişilerin sayısında sıçrama yaşanması nedeniyle durduruldu.

Hastane müdürü Dr. Paruş Paruşev, Bölge Sağlık Müfettişliğinin (RZİ) talimatı doğrultusunda dünden itibaren dahiliye bölümünün COVID-19 bölümüne dönüştürüldüğünü izah etti. Dr. Paruşev, bölümün iki katta yer aldığını ve hem hastalar hem de personel için tek bir girişi olmasından dolayı akışları ayırmanın imkansız olduğunu açıkladı. Hastanede en azından şartlı olarak böyle bir bölünme yapmak için bir organizasyon oluşturulduğu anlaşıldı.

Şu anda hastanede 7 koronavirüs hastası tedavi ediliyor. Bugün taburcu edilecek iç hastalığı olan bir kişinin tedavi edildiği ikinci kat, tıbbi denetim altında olmaya ihtiyacı olan COVID-19 tespit edilen kişilerin yatırılması için hazırlanıyor.

Hastanede görevli bir göğüs hastalıkları uzmanı doktor, iki hemşire ve bir sağlık memurunda da COVID-19 teşhisi konuldu ve onlar ev karantinasına alındı.

Başhemşire, personelin oluşturulan koşullarda çalışmaya hazır olduğuna kanaat getirdi, ancak güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirtti. Personeli korumak için tampon alan oluşturulamayacağı için binada yapısal hazırlıklar yapılamayacağını ifade eden Başhemşire, "Gerekli malzemeler sağlandı, ancak sakin bir şekilde çalışmak için işleri yapısal olarak organize etmeliyiz" dedi.

Burgaz'da koronavirüs hastaları kabul eden hastanelerin dolu olduğu açıklandı. Bu nedenle Belediye Başkanı, Ulusal Sağlık Sigortası Kasası (NZOK) ile sözleşme imzalayarak şehirdeki diğer hastanelerin de koronavirüs hastalarının tedavisini üstlenmesini talep etti.


DİĞER HABERLER