Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bulgaristan’daCuma, 30 Eylül 2022

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bulgaristan’da

Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in daveti üzerine iki günlük resmi ziyaret için bugün Bulgaristan’a gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Radev tarafından Sofya’daki Aleksandır Nevski Katedrali önünde resmi törenle karşılandı. Azerbaycan Devlet Başkanı, Bulgaristan'ın milli marşı eşliğinde 21 pare top atışı yapılarak selamlandı. Aliyev, Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu.

Daha sonra Radev ile Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda baş başa görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. Görüşmede Bulgaristan’daki büyük endüstriyel gaz kullanıcılarından bazılarının, faaliyetlerine benzer faaliyetlerde bulunan Azeri şirketlerle iş birliği karşılığında doğrudan Azerbaycan'dan doğal gaz almalarının ele alındığı bildirildi.

Ayrıca Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Slovakya'nın sistemler arası gaz operatörlerinden Azerbaycan'ın bu yılın başlarında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile üzerinde anlaşmaya vardığı ek gaz miktarlarının transit geçişi için bir teklif geldiği anlaşıldı.

Radev, “Son yıllardaki üst ve en üst düzeydeki aktif diyalogun ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine çıkardığını memnuniyetle paylaşmak istiyorum. Azerbaycan arzu edilen, öncelikli ve güvenilir bir ortaktır” diye altını çizdi.

Cumhurbaşkanı, yarın devreye girecek olan Yunanistan ile gaz bağlantısının iki ülke arasındaki iş birliğine stratejik bir boyut kazandırdığını vurguladı.

Radev, “Bu gaz bağlantısı, sadece ülkemiz için değil, Orta, Batı ve Güney Avrupa bölgesi için de önemlidir. Bu, Avrupa'nın enerji haritasını kesin olarak değiştiriyor. Bir altyapı nesnesinin boyutlarının çok ötesine geçiyor, çünkü bölgemizdeki ekonomik iş birliği potansiyelinin gelişimi için bir katalizördür. Bu bağlantı, stratejik ortaklığımızı pekiştiriyor ve Sayın Aliyev'in on yıl önce verdiği taahhüdün bir sonucu olup kendisine sözünü tuttuğu için teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Doğal gazın, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Slovakya üzerinden Batı Avrupa'ya transit geçişi önerisi de Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattının resmi açılışı için yarın Sofya'ya gelecek diğer liderlerle yapılacak üst düzey görüşmelerin konusu olacak. Aralarında AK Başkanı Ursula von der Leyen, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ve Romanya Başbakanı Nicolae Chuca yer alıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, enerji güvenliği alanında ek önlemlerin alınacağına dair güvence verdi ve Yunanistan ile enterkonnektör bağlantısının devreye alınmasını tarihi öneme sahip bir olay olarak nitelendirdi.

Aliyev, “Bugün ek gaz miktarlarının ve hacimlerin teslimatını tartıştık. İş ortaklarımız için teslimatları hızlandırmanın önemini takdir edebilirsiniz. Artık hızlı hareket etmek her zamankinden daha önemli bir şey oldu. Yıllar geçtikçe Azerbaycan gaz ihracatçısı olarak kendini kanıtladı, şimdi teslimatlara devam ediyoruz ve bu konuda kendimizi bir kez daha kanıtlıyoruz” diye altını çizdi.

Bulgaristan ile Azerbaycan, bu yıl iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 30. yılını kutluyor. Aliyev, yarın Sofya Milli Kültür Sarayı’nda (NDK) düzenlenecek Yunanistan ile gaz ara bağlantı boru hattının resmi açılış törenine katılacak.


DİĞER HABERLER