Babalara çocuk bakımı için 2 aylık ücretli izin hakkı tanınacakCuma, 29 Temmuz 2022

Babalara çocuk bakımı için 2 aylık ücretli izin hakkı tanınacak

Annenin (evlat edinen kadın) çocuk yetiştirmek için devrettiği ücretli izin hakkını kullanmamaları durumunda babaların çocukları 8 yaşını doldurana kadar iki aylık ücretli izin hakkı olacak.

Parlamento tarafından kabul edilen İş Kanunu'nda değişiklik yapan kanun tasarısı, bunun devlet sosyal güvenlik sigortası sistemi (DOO) tarafından maddi tazminat hakkının garanti altına alınması ile yapılmasını öngörüyor. Bakanlar Kurulunun sunduğu kanun tasarısı, 21 çekimser oya karşı 179 şeyhte oyla kabul edildi.

Önerilen değişikliklerin amacı, ebeveynlerin ve bakıcıların mesleki ve özel yaşamları arasındaki denge ile ilgili Avrupa Birliği (AB) direktiflerinin gerekliliklerini ulusal mevzuata aktarılmasıdır. Bakanlar Kurulunun kanun tasarısının gerekçesinde babaların (evlat edinen erkekler) sekiz yaşına kadar çocuk bakmak için yasal ücretli izin kullanma haklarının, çocukların aile ortamında yetiştirilmesi ve eğitimine ebeveynlerin dengeli katılımı üzerinde olumlu bir etkiye yol açabileceği belirtilmektedir.

Kanun tasarısının gerekçe bölümünde ayrıca baba (evlat edinen erkek) tarafından izin kullanmak için tazminat ödenmesi için gerekli finansmanın, ilgili yıla ait DOO Kanunu’nda kısa vadeli tazminat ödemeleri için öngörülen harcama kalemlerinden karşılanacağı belirtilmiştir. Bunun devlet bütçesi üzerinde bir etkiye yol açmayacağı da belirtilmiştir.

Milletvekilleri, önerilerin tasarının birinci ve ikinci okunması arasında üç gün içinde yapılmasını kabul etti.

Parlamento, ikisi Vızrajdane partisi ve biri GERB-SDS ittifakı tarafından hazırlanan İş Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin diğer üç kanun tasarısını reddetti.


DİĞER HABERLER