Bağış Yapmayı Öğren Programı'na katılan okulların sayısı artıyorPazartesi, 24 Eylül 2018

Bağış Yapmayı Öğren Programı'na katılan okulların sayısı artıyorBulgaristan Bağış Forumu Derneği tarafından art arda üçüncü yıl gerçekleştirilen Bağış Yapmayı Öğren Programı Müdürü Hermina Emiryan, Bulgaristan Ulusal Radyosu'nun (BNR) Predi Vsiçki programına verdiği demeçte, "Bağış Yapmayı Öğren Programı'na katılan okulların sayısı artıyor" diye kaydetti.

Emiryan, "Bağışın sadece para bağışlamak ve bir hastanın tedavisi için kampanyalar yapmak olduğu algısını yıkmak istiyoruz. Çocuklar, genel anlamda hayata dair yararlı olabilecek şeyler öğreniyorlar. Büyük bir ilgi var, çünkü onlar bir konuyu öğrenmekten başka pratik açıdan da ele alıyorlar" diye izah etti.

Programa büyük ve küçük şehirler dahil edildi. Bu eğitim öğretim yılında ilk defa üç köyün de dahil edildiği program, Emiryan'ın ifadelerine göre her yerde çok iyi işliyor.

Program Müdürü, "Öğrencilerle kurallarının olmasının ne kadar önemli olduğu, vatandaşlar olarak ne tür sorumluluklar taşıdığımız, saldırganlık, mülteciler ve sığınmacılar, gıda konusu, oy kullanmak, çocukların hakları, çevrenin korunması, gönüllülük, toplumsal kaynakları harekete geçirmek, para, kitap, giysi, gıda toplamak, sivil toplum kuruluşu nedir, kendi paralarımızı nasıl idare ediyoruz, bir devletin bütçesinin nasıl oluştuğu üzerine konuşuyoruz. Sivil toplum eğitimi budur. Şunu göstermeye çalışıyoruz ki günümüzde de gösterilecek çok şey var ve onlar bazı sorunların çözümüne katkıda bulunabilirler ve onlar da bağışçıdır. Onlar eğitim öğretim yılının sonuna kadar bağışçı olacaklar, çünkü biz onlardan okul dışında bulundukları toplumsal ortamı iyileştirmekle ilgili en az bir projeye angaje olmalarını istiyoruz" diye anlattı.


DİĞER HABERLER