Bakan Angelkova: 2019'da Bulgaristan, SPA destinasyonu olarak tanıtılacakCuma, 27 Temmuz 2018

Bakan Angelkova: 2019'da Bulgaristan, SPA destinasyonu olarak tanıtılacakBugün Varna'da ülkede balneo ve SPA destinasyonları ile ilgili bir tartışma toplantısına katılan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, "2019'da Bulgaristan'ın balneo ve SPA destinasyonlarının aktif bir reklamı yapılacak" diye kaydetti.

Bakan, böyle bir tatil ya da rehabilitasyon için 7 güzergahın zaten geliştirildiğini hatırlattı. Eylül ayı sonuna kadar bu güzergahlara hangi yapıların dahil edileceği konusundaki tartışmaların sona ermesi beklendiğini ifade eden Angelkova, daha sonra Bulgaristan'da balneo ve SPA turizminin olanakları için interaktif haritalar ve diğer tanıtım materyalleri hazırlanacağını belirtti.

Angelkova, "Rotalardan biri Karadeniz kıyılarını kapsıyor. Bu rotaya Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık), Varna ve Burgaz illerinde bulunan daha 15 yapının dahil edilmesi planlanıyor. Balneo ve SPA turizmi, ülkemizin yıllık bir destinasyon haline gelmesini sağlayacak" diye ekledi. Angelkova'nın ifadelerine göre, bu rotaların gelişmesi yabancı turistlerin Karadeniz sahilini sadece kumsal ve güneşle bağlamamasına yardımcı olacak. Bakan, bunların oluşturulan kültür, tarih, şarap ve gastronomi rotaları ile iyi bir şekilde birleştirilebileceklerini ekledi.

Angelkova," SPA destinasyonları, Bakanlığın katıldığı bütün büyük toplantılarda ve İ Love Bulgaria internet platformunda da tanıtılacak. Bakanlık ayrıca turizm ürünleri talebindeki mevcut tutumları inceleyen bir proje üzerinde çalışıyor. Örneğin, Alman turistler Bulgaristan'ı plajlar ve deniz tatilleri ile ilişkilendiriyor, balneo ve SPA hizmetleri ise tercihlerinde 5. sırada yer alıyor. Bu, bu tür turizmi geliştirmemiz ve talebini güçlendirmemiz gerektiği anlamına geliyor" dedi.

Bakan Angelkova, destinasyon projesi ile sağlık turizmi arasındaki bağlantıya dikkat çekti.

Angelkova,"Sınır Ötesi Hasta Bakım Yönergesinin aktarımı üzerinde çalışan Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz. Bulgaristan madeni kaynaklarda son derece zengindir ve İzlanda'dan sonra AB'de ikinci sırada yer almaktadır. SPA destinasyonları aracılığıyla Bakanlık belediyelerin ve tur operatörlerin çabalarını desteklemektedir. Amaç, Karadeniz'in büyük potansiyeli de dahil olmak üzere hali hazırda yaratılmış olan ürünün daha odaklanmış bir şekilde reklamı yapılması ve dikkat çekmesidir" diye belirtti.


DİĞER HABERLER