Bakan Angelkova: Son günlerde yağan kar kış turizm sezonunu uzatacakÇarşamba, 28 Şubat 2018

Bakan Angelkova: Son günlerde yağan kar kış turizm sezonunu uzatacakBulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) demeç veren Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, "Bu sezon turist sayısında yüzde 10'luk bir artış bekleniyor ve bu, geçen sezonki rekor seviyeye göre önemli bir artış demektir. Kış sezonu şimdilik yüksek düzeyde seyrediyor. 2017 yılına ait verilere göre turist sayısında yüzde 15'ten fazla artış var. Ülkeyi yaklaşık 460 bin yabancı turist ziyaret etti. Hedef pazarlarımız olan komşu ülkelerden gelen turistlerin artmasında dolayı güçlü bir büyüme var" dedi.

Bakan, "Almanya'dan gelen turistlerin sayısı da artıyor ve bu sezon turist sayısında yüzde 10'luk bir büyüme var. Turistlerin artması için önemli bir unsur dağ turizminin gelişmesidir " diye kaydetti. Angelkova'nın ifadelerine göre son günlerde yağan kar, kış sezonunu nisan sonuna kadar uzatacak ve yaz mevsimi mayıs ayında başlayacak. Hemen hemen tüm beş yıldızlı oteller yaza kadar rezerve edilmiş durumda ve rezervasyon yaptırılan uçak bileti sayısında da büyük artış var" diye ekledi.

Ayrıca iptal edilen uçuşlar gibi durumlarda tazminat ödenen sigorta ihlalleri nedeniyle kontrollerden sonra toplam 120 tur operatörün tescil kaydının silindiğini de belirten Bakan, "Yaklaşık üç bin olan tur operatörleri üzerindeki denetimi büyük ölçüde arttırdık. Hepsinin kanunlara uyup uymadığını ve gerekli belgelere sahip olup olmadığını kontrol etmeye başladık" diye kaydetti.

Bakan, tur operatörlük yapma hakkında sahip olmayan tur operatörlerinin Ulusal Turist Sicilinde listelendiğini ve herkesin bunları kontrol edebileceğini de sözlerine ekledi. Angelkova, "Bazı tur operatörlerin büyük tatiller ve geziler öncesinde iflas ilan ettiği durumları sınırlandırmak için yasama değişiklikleri öngörülmektedir. Kış sezonu turist sayısında rekor bir büyüme kaydetti" diye altını çizdi.

Bakan ayrıca, Bulgaristan'ın Karadeniz sahillerinde özel düzenlenmiş arazi mülklerinde (UPİ) pavyonlar bulunmaması için gerekli tedbirlerin alınacağını da belirtti. Bakan, "Bu yaz sezonu stantlarda yapılan alışverişler kesinlikle yasaklanmış olacak. Bu değişikliklere göre satılan mallar Slınçev Bryag (Sunny Beach) gibi tatil beldelerinde değil, yalnızca özel mülklerde sergilenmelidir. Angelkova, pavyonların açılabileceği plajların bulunduğu alanlarda özel düzenlenmiş arazi mülklerin bulunmasının sorun yarattığını söyledi. Bakan, konuyla ilgili denetim yapılacağını ve gerekli önlemlerin alınacağını belirtti.


DİĞER HABERLER