Bakan Angelov: COVID-19 aşısı zorunlu olmayacakPerşembe, 30 Temmuz 2020

Bakan Angelov:  COVID-19 aşısı zorunlu olmayacakKoronavirüse (COVID-19) karşı hala aşı geliştirilmemesine rağmen Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, koronavirüs aşısı bulunduğunda aşılamanın zorunlu olmayacağını söyledi.

Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Başkanı Daniela Daritkova, Avrupa Birliği'nin (AB) koronavirüs aşısı alımı için tek ihale yapacağını ve Bulgaristan'ın da ona katılacağını açıkladı.

Daritkova, "Şu anda bir anlaşma var ve aşı geliştirildiğinde Bulgaristan'ın aşı alacağının garantisini veriyor" ve ülkemizde grip aşısı sıkıntısı bulunan 2009 ve 2010 yıllarında kötü bir deneyim yaşadığımızı da sözlerine ekledi.

Daritkova, ayrıca kaliteyle ilgili herhangi bir şüphe varsa Bulgaristan'ın aşı almayacağını da belirtti.

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov da AB'nin tüm AB vatandaşları için sipariş edeceği aşıların, piyasada mevcut olan en iyi aşı olacağı konusunda ısrar etti, çünkü üretilen aşıların kalitesinin AB kurumları tarafından izleneceğini belirtti.

Bununla birlikte koronavirüs aşısının zorunlu aşı listesine dahil edilmeyeceği anlaşıldı.

Bakan, "Risk altında olan ve risk grubu dışında olan, arzu eden herkesin, koronavirüs aşısı bulununca tüm güvenlik testlerinden geçtikten sonra onu alabilmelerini sağlayacağız" diye izah etti.


DİĞER HABERLER