Bakan Avramova: 2019 yılında 119 km yeni yol inşa edilecekPazartesi, 31 Aralık 2018

Bakan Avramova: 2019 yılında 119 km yeni yol inşa edilecekBölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Petya Avramova, Bulgaristan Telgraf Ajansı'na (BTA) verdiği demeçte, 2019 yılında yaklaşık 119 km yeni yol inşa edileceğini söyledi. Projelerin gösterge değeri yaklaşık 1 milyar leva, finansman ulusal bütçeden ve Avrupa Birliği (AB) fonlarından sağlanacak.

Bakan, buna paralel olarak ulusal karayolu şebekesinde yer alan 709 km'lik yollarda onarım ve tadilat çalışmaları yapıldığını belirtti. Avramova, üçüncü sınıf yolların en kötü durumda olduğunu ve yaklaşık 8000 km'lik yolların onarıma ihtiyaç duyduğuna işaret etti. Amacın, Hemus otoyolunun inşaatının 2024 yılına kadar bitmesi, Struma otoyolunun inşaatının ise öngörülen süre içinde bitip AB tarafından sağlanan hibe desteğinin kaybedilmemesi olduğu anlaşıldı.

Bakan, yakında Dünya Bankası uzmanlarının yol ücret tarifesi ve yol ücretleri tahsil edilmesine ilişkin E-TOLL sisteminin kapsamı için seçenekler önermesi beklendiğini açıkladı. Daha sonra bu seçeneklerin kamuoyunda tartışmaya açılacağını kaydeden Avramova, ayrıca AB Komisyonu tarafından onay prosedüründen de geçilmesi gerekeceğini belirtti.


DİĞER HABERLER