Bakan Avramova: Yolların kalitesi konusunda taviz vermeyeceğizÇarşamba, 26 Eylül 2018

Bakan Avramova: Yolların kalitesi konusunda taviz vermeyeceğiz"2019 Yılında İnşaat Sektörü Önündeki Perspektifler ve Zorluklar" konulu konferansta konuşma yapan yeni Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Petya Avramova, "Yolların kalitesi konusunda taviz vermeyeceğiz" diye kaydetti.

Avramova, bakanlığın hem yeni inşaat hem de onarım çalışmaları için yol ve otoyol yapımında garanti şartlarına ilişkin yasal çerçeveyi değiştirmeye yönelik çalışmalar yürüttüğünü açıkladı.

Bakan'ın ifadesine göre hükümet için en önemli altyapı projesi Hemus otoyolunun inşası olmaya devam ediyor. Yablanitsa'dan Boğaza'ya uzanan kesimin 2019 sonbaharında sona ereceği tahmin ediliyor.

Avramova, "Hemus otoyolunun 137 km'lik yeni bir kesiminin inşasına başlanacağını belirtti.

Bakan, Karayolu Altyapısı Ajansı'nın (APİ) Hemus otoyolunun Kresna Geçidi üzerinden Sofya'ya uzanan kesiminin inşası için ihale açtığını ekledi.

Avramova, "Hemus otoyolu inşaatının 2019 yılında ekonomik büyümenin motorlarından biri olması bekleniyor" diye belirtti.

Bakan'ın ifadesine göre Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığının temel önceliği, yol güvenliği olmaya devam ediyor. Bakan, APİ'nin ülkedeki otoyollar ve yollarda yol yüzeylerinin durumu, sorunlu bölümlere yönelik denetimler gerçekleştiriyor ve alınması gereken önlemleri belirliyor.

Avramova, bir özet rapordan sonra bir analiz ve ihtiyaç duyulan kaynak maliyetinin hesaplanacağını ekledi. En kötü durumdaki kesimlere öncelik verileceğinin altını çizdi.

Bakan, gelecek yıl Vidin-Botevgrad istikametindeki yüksek hızlı yolun, Rusçuk-Veliko Tırnovo otoyolunun, Şipka Tepesi ve Petrohan Geçidi altından geçen tünellerin ve Karadeniz otoyolunun yapımında ilerleme beklendiğini dile getirdi.

Avramova'nın ifadesine göre bu projelerin bir kısmı kamu özel sektör ortaklığı modeliyle inşa edilebilir ve böylece finansal sorunların bir kısmı çözülecek.


DİĞER HABERLER