Bakan Demercev, AB Başsavcısı Kövesi ile çevrimiçi bir toplantı yaptıPazartesi, 29 Kasım 2021

Bakan Demercev, AB Başsavcısı Kövesi ile çevrimiçi bir toplantı yaptı

Adalet Bakanı İvan Demerciev, Avrupa Birliği (AB) Başsavcısı Laura Kövesi ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi. İkili, Bulgar makamları ile Avrupa Kamu Savcılığı arasındaki etkileşimin güçlendirilmesini tartıştı. Toplantıda Adalet Bakan Yardımcısı Maria Pavlova, Uluslararası Hukuki İş Birliği ve AB İşleri Müdürü Mitka Zaharlieva ve aynı müdürlükte başuzman Florian Florov, Adalet Bakanlığı Başdanışmanı Milan Yaron ve AB savcısı Teodora Georgieva da hazır bulundular.

Bakan, “10 Haziran 2021 tarihli toplantımızın ardından Adalet Bakanlığı, Avrupa Kamu Savcılığı Yönetmeliği'nin 24 maddesinin, 1. ve 2. paragrafları kapsamındaki yükümlülüklerin genişletmek ve cezai suçların Avrupa Kamu Savcılığına bildirilmesi için ek kanallar oluşturulması için harekete geçti” diye açıklık getirdi. Demerciev, sonuç olarak Bulgaristan'ın, İçişleri Bakanlığı ve Gümrükler Ajansı olmak üzere iki kurumun daha başlatılan cezai takibat kapsamında Avrupa Kamu Savcılığına ihbarda bulunabileceklerine dair bildirimde bulunduğuna dikkat çekti. Avrupa Kamu Başsavcılığı'na ihbarda bulunabilecek kurumların kapsamı da genişletildi.

Bakan, “Bu eylemlerin Avrupa Kamu Savcılığı ile Bulgaristan makamları arasındaki iş birliğini güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

Kövesi, haziran ayında gündeme getirilen konularda Adalet Bakanlığı ekibinin çabalarını övdü.

AB Başsavcısı, “Avrupa Kamu Savcılığı Yönetmeliği'nin 24. maddesinin, 1. ve 2. paragrafları kapsamında suç bildirim kanallarını genişletmiş olmanız memnuniyetle karşıladığımız bir şeydir. Bu sayede doğrudan doğruya polisten, Sınır Polisinden ve Gümrükler Ajansından ihbarlar alabiliriz. Bu kesinlikle sadece iş birliğimizi değil, aynı zamanda bakılan davaların kalitesini de iyileştirecek. Genel olarak Bulgaristan ile iş birliğimizin çok iyi düzeyde olduğunu söyleyebilirim. Başlangıçta tüm davaların savcılıktan geçmesi gerektiği konusunda belirli bir sorunumuz vardı ve başlangıçta sadece küçük davalar üstlendik. Artık bu olasılık genişletildiğine göre, suç tespit edildiğinde çeşitli konuları doğrudan birinci derecede organlarla tartışabileceğiz” diye kaydetti.

Bakan Demerciev ve AB Başsavcısı Kövesi, Avrupa Kamu Savcılığı'nın çalışmalarıyla bağlantılı olarak Bulgaristan mevzuatında değişiklik yapılması gereğini de görüştü. Bakanlığın bu konular üzerinde aktif olarak çalışmalar yürüttüğü ve kanun tekliflerini 47. Dönem Halk Meclisine sunmaya hazır olduğu anlaşıldı.


DİĞER HABERLER