Bakan Dimitrov, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi Küresel Liderler Zirvesi’ne katıldıSalı, 29 Kasım 2022

Bakan Dimitrov, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi Küresel Liderler Zirvesi’ne katıldı

Turizm Bakanı Dr. İlin Dimitrov’un Suudi Arabistan’da düzenlenen Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi Küresel Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmasının konuları arasında mevcut küresel zorluklar ve politikalar bağlamında sürdürülebilir turizm gelişimi de yer aldı.

Bakan, “Ülkemizdeki turizm sektöründe bundan sonra atılacak adım ve politikaların temelinde sektördeki yeniliklerin uygulanmasının teşvik edilmesi, yeni yatırımların çekilmesi ve iş süreçlerinin optimizasyonu yatmaktadır” diye belirtti.

Dr. Dimitrov, “Katma değerli üretim yapmak, Bulgaristan’ın turizm ürününün gelişimi için kilit önemdedir. Ülkemizin turizm sektörünün sunduğu tüm imkanları içeren yıl boyunca gidilebilecek bir destinasyon olarak tanıtılması gerekmektedir” diye kaydetti. Bakan, Bulgaristan’ın tüm turistlere eksiksiz ve her şeyden önce güvenli bir deneyim sağlamak için gerekli çabayı göstereceğini vurguladı.

Dr. Dimitrov, “Bulgaristan, bilgi teknolojileri alanında mükemmel uzmanlara sahip ve bu durum, turistik ürünümüzün daha etkin dijitalleşmesine katkıda bulunacak. Yakın gelecekte bir Bulgaristan dijital haritasının geliştirilmesi, farkındalığımızı artırmak için harika bir fırsat olacak. Bu harita tüketicilere çok çeşitli nesne, destinasyon, yeme-içme ve eğlence yerlerini belirleme açısından modern ve kolay erişilebilir bir hizmeti kullanmalarını sağlayacak” diye belirtti. Bakan, “Krizler bize birçok ders verdi, ancak aynı zamanda iyileştirme ve geliştirme fırsatları da verdi. İşletmeleri ve tüketicileri desteklemek adına Dünya Turizm Örgütü (DTÖ) ile Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi gibi uluslararası kuruluşlar ve etkileşim platformlarıyla aktif olarak çalışmalar yürütüyoruz. Ciddi yatırım ihtiyacı olan sektörün en önemli unsurlarından biri de turizm alanında çalışacak elemanların yetiştirilmesidir. Bulgaristan, bu açıdan çok derece aktif olmalıdır” dedi.

Küresel Liderler Zirvesi’ne dünyanın farklı yerlerinden çok çeşitli hükümet yetkilileri, bakanlar, iş dünyası temsilcileri katılıyorlar. Zirve, Genel Sekreter Zurab Pololikashvili'nin şahsında DTÖ tarafından en üst düzeyde desteklenmektedir.

Bakan Dimitrov, forumun oturum aralarında Kıbrıslı mevkidaşı Savas Perdios ile bir araya geldi ve Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis Kikilias ile gayrı resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Dimitrov, “Uzak pazarlardan tüketiciler için ortak ürünler geliştirmeye yönelik çalışacağız” diye açıkladı ve Bulgaristan ile Yunanistan arasında turizm alanındaki ikili ilişkilerin dengeli, verimli ve son derece yoğun olduğunu sözlerine ekledi. İki ülke, turizmde yeni bir ortak eylem programı geliştirme, Avrupa Komisyonu, DTÖ, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Teşkilatı ve diğer pek çok ortak format dahilinde aktif olarak çalışma, sınır ötesi bölgelerin refahını artırma amacıyla bölgesel kalkınmaya yönelik sınır ötesi projeleri geliştirme konusunda anlaştılar.

Bakan Dimitrov, Küresel Liderler Zirvesi kapsamında Suudi Arabistan Turizm Bakanlığı yetkilileriyle de bir araya geldi. Bakan, Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed Al Khatib’in Danışmanı Majesteleri Prenses Haifa Mohammed Al Saud tarafından kabul edildi, bugün de ayrıca Sanayi ve Mineral Kaynaklar Bakanı Bandar bin İbrahim Al Khrayef ile görüştü. Gerçekleştirdiği görüşmelerde Suudi Arabistan’ın ülkemizin sektörde gelecek vaat eden ortaklarından biri olduğunu vurgulayan Bakan, “Suudi Arabistan, kaplıca turizmi için zengin fırsatlar sunan, birçok maden suyu kaynağına ve güzel dağlara sahip bir destinasyon olarak Bulgaristan ile özellikle ilgilenmektedir. 2023 baharında ikili turist akışını büyük ölçüde teşvik edecek olan Sofya ve Riyad arasında ilk direkt uçuşların başlaması bekleniyor. Suudi Arabistan, turizm sektörünün gelişimine yönelik önemli miktarda yatırım yapmayı planlıyor” diye bildirdi. Suudi Arabistan’dan potansiyel yatırımcıları ülkemizde turizm projelerinin gelişimine yatırım yapmaya davet eden Dimitrov,  “Sektörde öngörülebilir ve verimli bir yatırım ortamına sahibiz”, diye kaydetti.

 

Bakan, Küresel Liderler Zirvesi kapsamında Bulgaristan pazarında faaliyet gösteren tur operatörler ve havayolu şirketlerinin temsilcileriyle de bir araya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanlığı gibi sorumlu kurumlarla iş birliği içinde ülkemize ciddi ekonomik faydalar sağlayacak vize rejiminin iyileştirilmesi konuşuldu. Katılımcılar, Bulgaristan’ın destinasyon olarak 2023 yılı için iyi bir perspektiflere sahip giderek daha tanınır ve popüler hale geldiğini kaydettiler.


DİĞER HABERLER