Bakan Dimitrov, THY Sofya Müdürü İnançer ile iş birliğinin genişletilmesini görüştüCuma, 18 Kasım 2022

Bakan Dimitrov, THY Sofya Müdürü İnançer ile iş birliğinin genişletilmesini görüştü

Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Turizm Bakanı Dr. İlin Dimitrov, Türk Hava Yolları (THY) Şirketinin Sofya Müdürü Muhammed Emrecan İnançer ile havalimanı ücret tarifelerinde değişiklikler yapılmasıyla ilgili ortaya çıkan sorunlara çözüm bulunmasına yardımcı olmak amacıyla bir çalışma toplantısı düzenledi. Toplantıya Turizm Bakan Yardımcısı İrena Georgieva, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Nikolay Naydenov, Turizmde Gelecek Tur Operatörleri ve Seyahat Acenteleri Birliği temsilcileri ve Turizm Bakanlığından bir ekip katıldı.

Toplantı, tur operatörlerinin THY ile havalimanı ücret tarifelerinde değişiklik süreciyle ilgili çalışmalarında ortaya çıkan sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla Turizm Bakanlığı'ndan yardım isteyen Turizmde Gelecek Birliği’nin talebi üzerine düzenlendi. Turizmin Geleceği Birliği’nden Pavlina İlieva, karşılaştıkları sorunun fiyatta olmayıp, fiyatların kısa sürede değişmesinde olduğunu vurguladı. Değişikliğin nihai fiyat hesaplamasına da yansıdığını belirterek, sorunun ortaklaşa çözülmesini umduğunu ifade etti.

Karşılıklı anlayış ruhu içinde gerçekleşen görüşmede sorunun tur operatörleri ve son kullanıcılar lehine hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması konusunda mutabakata varıldı.

Muhammed Emrecan İnançer, Bulgaristan'ın THY için en önemli beşinci pazar olduğuna ve hedeflerinin yolcu akışını ve uçuş sıklığını artırmak olduğuna dikkat çekti. THY Sofya Müdürü, şimdiye kadarki mükemmel iş birliği için bakanlığa teşekkür etti. Görüşmede THY’nin Bulgaristan ile iş birliğini genişletme ve yeni pazarlar geliştirme planları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

İstanbul'a Turizm Ataşesi atanacağını açıklayan Bakan Dimitrov, Bulgaristan'dan Türkiye'ye giden önemli sayıda turiste karşılık ülkemizdeki Türk turist sayısının artmasını umduğunu söyledi. Bakan, vize işlemlerini kolaylaştırma konusunda aktif olarak çalıştığını ve 2025'te tüm Avrupa Birliği ülkeleri için elektronik vize olmasını beklediğini de sözlerine ekledi. E-vizenin Türkiye'ye yönelik de uygulanamayacağına üzüldüğünü dile getiren Dimitrov, “Bu zorluk yaratan bir konu ama üzerinde çalışılacak bir konudur” diye vurguladı.


DİĞER HABERLER