Bakan Georgi Gvozdeykov: Bugün sadece saatlerin değil, aynı zamanda Bulgaristan'ın Avrupa yolundaki gelişiminin de zamanını değiştirdikPazar, 31 Mart 2024

Bakan Georgi Gvozdeykov: Bugün sadece saatlerin değil, aynı zamanda Bulgaristan'ın Avrupa yolundaki gelişiminin de zamanını değiştirdik

Bugün (31.03.2024) sadece saatlerin değil, aynı zamanda Bulgaristan'ın Avrupa yolundaki gelişiminin de zamanını değiştirdik. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Georgi Gvozdeykov, ülkemizin Schengen bölgesine katılımı dolayısıyla bugün Sofya Havaalanında düzenlenen törenin ardından yaptığı açıklamada bunları söyledi. Gvozdeykov, son aylarda pek çok kişinin sıkı çalışması sayesinde Schengen kapısının artık açık olduğunu ve Bulgaristan'ın tam üyeliğinin an meselesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan Akad. Nikolay Denkov Schengen'in sınırda bir çit olmadığını vurguladı. Schengen, AB sınırlarını koruyabileceğimize dair bir güvendir, ancak aynı zamanda Bulgaristan'ın Avrupa yolunda emin adımlarla ilerlediğine, hukukun üstünlüğüne saygı göstereceğine ve yasaları çiğneyenlerin Bulgaristan'da gelişmesine izin vermeyeceğine ve cezalandırılacaklarına dair bir güvendir.

Yolcuları pasaport kontrolünden geçmeden Berlin'den gelen ilk uçağı karşılama törenine Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Maria Gabriel, Avrupa Komisyonu Bulgaristan Temsilciliği Başkanı Yordanka Çobanova, İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov, Ulaştırma ve İletişim Bakan Yardımcısı Anna Mihneva-Natova, diplomatik temsilciler ve diğerleri katıldı.

Burgaz ve Varna havalimanları da bugün Schengen ülkelerinden gelen ilk uçuşları karşıladı. Varna havaalanında Almanya'nın Memmingen kentinden gelen bir uçak resmi bir törenle karşılanırken, Burgaz'da da Polonya'nın Krakow kentinden gelen bir uçak su selamı ile karşılandı.


DİĞER HABERLER